Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu odpoledne na Pražském hradě jednobarevnou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Nový kabinet se poté sejde k prvnímu jednání, večer ještě Babiš oficiálně uvede do úřadu prvních sedm ministrů. O podpoře pro svou menšinovou vládu začne ANO vyjednávat příští týden, ostatní sněmovní strany ale důvěru Babišovu kabinetu většinou poskytnout nechtějí.

Už dopoledne se Babišova vláda vydá autobusem do Lán, kde položí věnec u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Podobný pietní akt udělaly v den svého jmenování například i kabinety tehdejších premiérů Zemana (1998), Vladimíra Špidly (2002) a Jiřího Rusnoka (2013), pokaždé ale až po slavnostním ceremoniálu na Hradě. Babiš obrácený harmonogram už dříve zdůvodnil nedostatkem času.

Po pietním aktu v Lánech se vláda přesune do Sněmovny, kde se zúčastní jednání výboru pro evropské záležitosti. Výbor se bude zabývat pozicí, se kterou Babiš poletí na čtvrteční a páteční summit Evropské unie.

Ceremoniál na Hradě začne ve 14:00, o hodinu později se Babiš ve Strakově akademii setká s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a předsedou legislativní rady vlády Janem Chvojkou (ČSSD). Na schůzky naváže první jednání vlády, která by na něm měla projednat Babišův mandát na evropském summitu a jmenovat ředitele úřadu vlády a tiskovou mluvčí. Už dříve hnutí ANO potvrdilo, že ředitelem úřadu bude Radek Augustin a mluvčí Barbora Peterová.

Večer po jednání vlády Babiš formálně uvede do úřadů sedm ministrů. Nejprve to budou ministryně obrany Karla Šlechtová, která dosud byla ministryní pro místní rozvoj, a poté šéf diplomacie Martin Stropnický, jenž dosud řídil obranu. Dalších pět ministrů uvedených do úřadu budou vládní nováčci – ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu Tomáš Hüner, ministryně práce Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová.

Další čtyři ministry Babiš uvede do úřadu v pondělí. Členy současného kabinetu, kteří pokračují na svých ministerstvech, tedy ministra životního prostředí Richarda Brabce, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra dopravy Dana Ťoka, premiér do úřadu formálně uvádět nebude. Na rozdíl od současného kabinetu nebude mít vláda ministra pro lidská práva a vedení legislativní rady připadne Pelikánovi. Radu pro výzkum, vývoj a inovace by měl místo vicepremiéra pro vědu vést Babiš. Kabinet chce vytvořit i funkce zmocněnce pro sport, jímž by se měl stát poslanec ANO a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, a pro IT, kterou by měl vést generální ředitel Státní pokladny Centra sdílených služeb (SPCSS) při ministerstvu financí Vladimír Dzurilla.

V dalším týdnu se Babiš chystá na jednání s ostatními sněmovními stranami o podpoře pro svou vládu. První kolo vyjednávání chce uskutečnit před Vánocemi, druhé po Novém roce. Podle serveru Aktuálně.cz by chtěl premiér o důvěru požádat 9. ledna, tedy tři dny před koncem zákonné lhůty.

Většina stran ale důvěru menšinové vládě ANO dát nechce. V pondělí takový postoj schválilo širší vedení ODS, dnes ho na tiskových konferencích potvrdili zástupci Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Hnutí SPD na celostátní konferenci rozhodlo, že jeho poslanci mohou podpořit jen takovou vládu, která bude plnit jeho program.

Otevřený zůstává pouze postoj KSČM. „Pro otázku důvěry vlády svolám mimořádné zasedání výkonného výboru naší strany,“ řekl dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. I kdyby však ANO získalo podporu od KSČM, bez tolerance další strany by se jeho vláda neobešla. ANO má ve dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců, KSČM 15.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner