Prezident Miloš Zeman dnes v Praze vystoupí na sjezdu Strany práv občanů (SPO), který se bude zabývat hlavně programem strany. Prezident je čestným předsedou této politické organizace, která dříve nesla název Strana práv občanů – zemanovci. Mezi její hlavní cíle v minulosti patřilo dostat Zemana jako kandidáta strany na Hrad, což se v roce 2013 podařilo při první přímé volbě hlavy státu.

Předsedou levicové SPO je od loňského roku bývalý prezident Agrární komory ČR a nynější senátor Jan Veleba. Stranu reprezentuje několik dalších známých osobností. Patří mezi ně třeba devětasedmdesátiletý senátor František Čuba, který v minulosti býval předsedou JZD Slušovice. Za minulého režimu se proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. Ve Zlínském kraji straně šéfuje kancléř prezidenta Vratislav Mynář, kterému Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nedávno odmítl udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.

Strana vznikla v roce 2010. SPO si na své konto příliš úspěchů kromě prezidentských a senátních voleb nepřipsala. V loňských komunálních volbách strana získala jen 43 mandátů z celkového počtu kolem 62.000. V roce 2013 se v předčasných volbách nedostala do Parlamentu. O rok dříve v krajských volbách strana získala po celé republice pět mandátů, a to ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner