Štrasburk 10. října (zpravodaj ČTK) – Prezident Miloš Zeman dnes v poledne promluví před Parlamentním shromážděním Rady Evropy (RE). Setká se také s úřadujícím předsedou této instituce Rogerem Galem.

Parlamentní shromáždění není institucí Evropské unie, byť všechny státy EU jsou členy RE. Jde o poradní orgán Rady Evropy, mezinárodní organizace, která sdružuje 47 evropských zemí, včetně Turecka a Ruska. Parlamentní shromáždění má 636 členů, volených nebo jmenovaných parlamenty členských států v poměru k počtu obyvatel.

K Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy jako československý prezident promluvil v květnu 1990 Václav Havel. Před členy této instituce vystoupili v minulosti i další čeští politici, například v lednu 1995 premiér Václav Klaus.

Na nynější schůzi Parlamentního shromáždění se čeká mimo jiné vystoupení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. S Radou Evropy je nyní kvůli ukrajinské krizi v ostrém sporu Rusko. Moskva pozastavila letošní platbu svého příspěvku a žádá „adekvátní řešení“ při obnovení pravomocí svých diplomatů v RE. Ti byli rozhodnutím Parlamentního shromáždění v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu zbaveni hlasovacího práva a podílu na činnosti některých orgánů Rady Evropy.

Parlamentní shromáždění, které se schází čtyřikrát ročně ve Štrasburku, nemá výkonnou pravomoc. Dává jen doporučení k politickým i technickým otázkám Výboru ministrů, který je výkonným orgánem RE. Tomuto výboru nyní předsedá český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek; ČR je v současnosti na půl roku předsednickou zemí RE. Zaorálek v pondělí před Parlamentním shromážděním shrnul výzvy, před nimiž nyní Rada Evropy stojí. Vyzval například členské státy, aby „zůstaly zmobilizovány tváří v tvář terorismu“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner