Návrh programového prohlášení vlády Andreje Babiše (ANO) považuje prezident Miloš Zeman za dobrý výchozí materiál pro diskuse o programových a personálních kompromisech mezi politickými stranami. Zeman to řekl v dnešním vánočním poselství. Strany by podle něj neměly vyčkávat, ale o povolebním uspořádání aktivně jednat. Druhý pokus o sestavení vlády by se podle Zemana mohl uskutečnit v únoru. Prezident míní, že by patrně menšinová vláda mohla najít dost poslanců, kteří ji budou tolerovat. Odmítl současně konání předčasných voleb.

Zeman se po volbách sešel v Lánech se zástupci všech stran zastoupených ve Sněmovně. „Zeptal jsem se na jejich představu o povolebním uspořádání. Víte, co mi řekli? ‚S námi nechce nikdo jednat.‘,“ konstatoval. Takový přístup označil za nesmysl. „Pokud s vámi opravdu někdo nechce jednat, tak vy za ním musíte jít, nesedat jako panenka v koutě. Jednání může začít z vaší iniciativy,“ uvedl.

Babišova vláda, kterou Zeman jmenoval před necelými dvěma týdny, nemá zatím před lednovým hlasováním o důvěře ve Sněmovně podporu. Možnost tolerovat kabinet připouštějí jen komunisté, kteří se ale rozhodnou až den před hlasováním na stranickém výkonném výboru. Především programem s prvky priorit ostatních subjektů chtěl Babiš podporu získat.

Zeman návrh programového prohlášení považuje za dobré východisko pro diskusi o personálních i programových kompromisech. Babiše jmenoval Zeman premiérem bez domluvené většiny ve Sněmovně, aby týdny či měsíce nevládl v demisi kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), vysvětlil prezident. „To si snad proboha nikdo nepřeje,“ uvedl Zeman.

Míní, že Česko bude mít během několika měsíců vládu s důvěrou. „Nebude-li úspěch hned v prvním kole, vytvořím časový prostor pro důkladná jednání politických partnerů, aby se někdy v únoru uskutečnil druhý pokus, který už může být úspěšný,“ uvedl. Předejít by se v takovém případě mělo tomu, že vítěz voleb ostatní zašlape, ale i koalici všech proti vítězi, dodal.

Zeman vyloučil, že by připustil konání předčasných voleb. Považoval by je za výsměch občanům, kteří ve volbách rozdali karty a na rozdíl od politiků je nelze vyměnit. Česko v lednu čekají prezidentské volby, ve kterých bude Zeman obhajovat funkci. Funkční období mu končí v březnu.

Tradiční projev, který dnes vysílaly televize Nova, ČT1, TV Barrandov, servery Blesk.cz a Seznam.cz a Český rozhlas na stanicích Radiožurnál a Český rozhlas Plus, zakončil Zeman výzvou, ať lidé zdvihnou hlavu, jsou sebevědomí a spoléhají na vlastní rozum. „Věřím, že zdravý rozum zvítězí nad závistivou hloupostí,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner