Prezident Miloš Zeman je z výsledku britského referenda zklamán. Na Evropskou unii bude mít podle něj nepříjemný dopad, protože francouzsko-německý tandem nebude vyvážen britským vlivem. Evropská komise tak bude mít volnější ruce. Za jeden z hlavních faktorů rozhodnutí Britů o vystoupení z EU považuje obavy z migrace. Zeman to řekl ve videu, které Pražský hrad zveřejnil na prezidentově facebooku. Každé zúžení evropského trhu vede podle Zemana ke zhoršení ekonomických podmínek.

„Jsem samozřejmě zklamán jako mnoho jiných lidí, kteří si uvědomovali, jaké důsledky to bude mít jak pro Británii, tak pro Evropskou unii,“ řekl Zeman. První analýzy podle něj ukazují, že jedním z hlavních faktorů rozhodnutí mírné většiny voličů byla obava z migrace, protože Britové už mají na svém území statisíce migrantů. „Zřejmě tyto negativní zkušenosti přispěly k rozhodnutí britských voličů,“ řekl Zeman.

Brexit bude mít na EU jako celek podle prezidenta nepříjemný dopad. „Protože ten tandem Francie-Německo nebude kompenzován, nebo vyvažován, britským vlivem. Evropská komise, třebaže britské rozhodnutí bylo spoluzpůsobeno i velmi neefektivním výkonem Evropské komise včetně postoje k migrační krizi, tak Evropská komise bude mít teď poněkud volnější ruce,“ řekl Zeman.

„Pokud jde o Českou republiku, tak samozřejmě každé zúžení evropského trhu, a my do Evropské unie exportujeme více než 80 procent vývozu, vede ke zhoršení ekonomických podmínek,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner