Lány (Kladensko) 16. listopadu (ČTK) – Prezident Miloš Zeman zakončí dnes povolební schůzky se zástupci stran, které uspěly v říjnových sněmovních volbách. Na zámku v Lánech odpoledne přijme představitele hnutí Starostové a nezávislí.

Zeman se setkává s představiteli stran v pořadí podle jejich volebního výsledku třetí týden, Starostové budou devátí v pořadí. Jednání se týkají povolební situace. Jako první přijal prezident v závěru října představitele ANO a předsedu hnutí Andreje Babiše pověřil jednáním o sestavení vlády.

Starostové hned po říjnových volbách zopakovali odmítavé stanovisko k případné koalici s ANO, mluví o demokratickému deficitu hnutí. Předseda STAN Petr Gazdík pak zkritizoval Babišovo rozhodnutí složit menšinový kabinet. Babiš zase odmítl po prvním kole schůzek stranických vyjednavačů se Starosty stejně jako s TOP 09 dál jednat. Obě uskupení se chovají k ANO podle něho nepřátelsky a mají navíc nízký počet mandátů.

Nyní se Starostové zařadili spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do bloku, který bude společně postupovat při ustavující schůzi dolní komory. Blok má 48 ze 200 mandátů. Samo hnutí STAN získalo ve volbách šest poslanců, před čtyřmi lety se jeho zástupci dostali do Sněmovny na kandidátkách TOP 09.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner