Vládní koalice dnes odmítla postoje prezidenta Miloš Zemana, který v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Proti Zemanovým návrhům vyměnit Krym za suroviny se ohradila ukrajinská diplomacie i prezident Petro Porošenko. Naproti tomu ruští poslanci hodnotí Zemanova slova jako faktické uznání anexe Krymu.

„Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Vadí mi, když něco podobného zaznívá z českých úst na adresu někoho, kdo zažívá podobnou historii, jako jsme zažili my sami,“ řekl o Zemanových slovech ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Poukázal přitom na rok 1968 a na události předcházející druhé světové válce. Ministr si nemyslí, že by musel situaci dlouze vysvětlovat ukrajinským diplomatům, těm je podle něj pozice vlády známá.

Ukrajinská diplomacie se dnes proti Zemanovým slovům ostře ohradila. Návrh českého prezidenta, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci za anexi Krymu, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu, označila za pokus „prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou ‚prodeje‘ části ukrajinského území“.

Porošenko v Parlamentním shromáždění Rady Evropy řekl, aniž Zemana jmenoval, že „rozhodně odmítá“ tvrzení o anexi Krymu jako „hotové věci“ a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za peníze nebo suroviny. Varoval také před appeasementem vůči Rusku.

Podle předsedy zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonida Sluckého Zeman „fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat“. Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezidentovo vyjádření neznamená, že by kompenzace měly být proti vůli Ukrajiny. Obsazení Krymu považuje Hrad za anexi. „Reálná situace je taková, že de iure je Krym součástí Ukrajiny, de facto byl včleněn do Ruska. Pokus o změnu situace de facto je možný jen válkou s celoevropskými důsledky,“ uvedl hradní mluvčí.

Zemanovými výroky se dnes večer bude zabývat i Senát. Podle šéfa evropského výboru Václava Hampla (za KDU-ČSL) by horní komora Parlamentu měla hlavu státu vyzvat k tomu, aby respektovala českou zahraniční politiku i mezinárodní právo. Ovčáček očekávané jednání Senátu označil za „klasický antizemanovský folklor a další antizemanovskou spartakiádu“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner