Před druhým kolem prezidentské volby vyjádřili podporu Miloši Zemanovi někteří bývalí a současní levicoví hejtmani. Z těch, kteří kraje vedou nyní, jde o hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka, jihočeskou hejtmanku Ivanu Stráskou (oba ČSSD) a ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM. Pod dnešním společným prohlášením je celkem 15 jmen. ČTK ho zaslal bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Z hejtmanů už dříve Zemanovi vyjádřila podporu Jana Vildumetzová (ANO) z Karlovarského kraje. Protikandidáta Jiřího Drahoše před týdnem podpořila pětice hejtmanů napříč stranami.

Podepsaní ocenili Zemanovy návštěvy regionů a setkávání s občany, ale také podporu požadavků krajů směrem k vládě a Parlamentu. Váží si ho také za prosazování zájmů České republiky, boje proti tunelování a kritiku církevních restitucí. Signatáři vyzvali občany k účasti ve druhém kole volby a Zemanově podpoře.

Pod prohlášením je kromě tří nynějších hejtmanů podepsáno 12 bývalých hejtmanů za ČSSD. Jde o Milana Chovance, Michala Haška a Jiřího Zimolu, kteří byli účastníky lánské schůzky u Zemana krátce po říjnových volbách 2013. Podpis připojili i Jiří Rozbořil, Jana Vaňhová, někdejší ministři Jaroslav Palas či Milada Emmerová a také Stanislav Eichler, Stanislav Mišák, Josef Novotný, Miloš Petera a Václav Šlajs.

Naopak bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi vyjádřilo minulý týden podporu pět hejtmanů. S textem „Hejtmani volí Jiřího Drahoše prezidentem“ se společně vyfotili pardubický hejtman Martin Netolický, plzeňský hejtman Josef Bernard, hradecký hejtman Jiří Štěpán (všichni ČSSD), zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO) žádného z prezidentských kandidátů veřejně podpořit nechce.

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční tento týden v pátek a v sobotu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner