Prezidentu Miloši Zemanovi nadále důvěřuje zhruba polovina veřejnosti. Na počátku listopadu mu ji v průzkumu agentury STEM vyjádřilo 54 procent lidí, tedy podobně jako v září. Dvě pětiny lidí si Zemana jako hlavu státu přejí i v příštím pětiletém období. Tři pětiny ale věří tomu, že politické strany mu do boje o prezidentské křeslo najdou silného protikandidáta.

STEM provedl průzkum v době od 2. do 11. listopadu mezi 1109 respondenty. Uskutečnil se tedy týden před prezidentovým skandálním projevem na pražském Albertově, kde Miloš Zeman vystoupil na jednom pódiu společně s xenofobními extremisty z Bloku proti islámu a představiteli hnutí Úsvit – národní koalice. Je otázkou, jak tato událost ovlivnila vývoj důvěry v prezidenta. Není vyloučeno, že důvěra v Miloše Zemana poté ještě vzrostla.

„Když Václav Klaus jako prezident požíval nejvyšší důvěru veřejnosti před deseti lety, získával 70 procent kladných hodnocení. Miloš Zeman je na tom o něco hůře,“ uvedli autoři průzkumu. Zemanova podpora od počátku jeho funkčního období kolísá kolem 50 procent, zaznamenala za tuto dobu ale dva výraznější propady, a to pokles na 38 procent na počátku loňského roku a na 42 procent letos v lednu.

Na otázku, zda si lidé přejí Zemana jako prezidenta i v dalším období, kladně odpovědělo 41 procent lidí. Nepřeje si to 59 procent občanů. Jedenašedesát procent lidí si rovněž myslí, že některá ze stran najde silného kandidáta, který by se mohl Zemanovi v příštích prezidentských volbách postavit. Opačného názoru jsou zhruba dvě pětiny veřejnosti.

Podobnou otázku kladl STEM veřejnosti rok před druhou volbou Václava Klause prezidentem. Situace se ale lišila časově i formou volby, kdy hlavu státu volil parlament. Alternativního kandidáta podle průzkumu očekávala v roce 2007 jen menšina veřejnosti, 42 procent lidí.

Podle zjištění STEM má Zeman 25 procent skalních příznivců, což jsou lidé, kteří mu důvěřují, chtějí jeho znovuzvolení a nevěří, že se najde jeho protivník. Otevření příznivci, kterých je 15 procent, se od skalních liší tím, že připouštějí silného soupeře. Desetina takzvaných pohasínajících příznivců má v Zemana nyní důvěru, ale na druhé období ho nechtějí a věří v silného protikandidáta. Devět procent lidí je v názorech na Zemana skeptických, nevěří mu, znovu za prezidenta ho nechtějí, ale současně nevěří, že se najde jeho protikandidát do prezidentské volby. Nejpočetnější skupinou jsou jeho odpůrci, kterých je 36 procent a kteří Zemanovi nedůvěřují, nechtějí ho v příštím období a věří v alternativu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner