Ve věku 86 let zemřel bývalý slovenský prezident Michal Kováč. „Navzdory úsilí lékařů (exprezident) zemřel krátce před 20:00 na selhání srdce,“ uvedl Petar Lazarov, mluvčí tamního ministerstva vnitra. Kováč byl hospitalizován nejprve na kardiologické jednotce intenzivní péče, později se ale jeho stav zhoršil a lékaři ho museli uvést do umělého spánku.

Kováč byl první slovenský prezident po rozpadu Československa. Narodil se roku 1930 v obci Ľubiša nedaleko Humenného, studoval a krátce i působil na bratislavské ekonomické škole, poté pracoval v socialistickém bankovnictví a dotáhl to až do pobočky Živnostenské banky v Londýně. Kvůli postoji k invazi vojsk Varšavské smlouvy byl vyloučen ze strany a stal se řadovým zaměstnancem.

Nejprve byl poslancem Federálního shromáždění, před zánikem společného státu i jeho předsedou po smrti Alexandra Dubčeka. Jeho prezidentské funkční období v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner