K protestům polských žen proti zpřísnění zákona o potratech a proti hrozbě úplného zákazu potratů se přidaly manželky tří bývalých polských prezidentů. Danuta Walesová, Jolanta Kwaśniewská a Anna Komorowská tak učinily v dnes zveřejněném otevřeném dopise.

„S velkým znepokojením jsme vzaly na vědomí myšlenku opustit kompromis z roku 1993 ohledně zákona o potratech,“ cituje agentura AFP z listu bývalých prvních dam Polska.

Platný zákon, který je velmi restriktivní, ale je považován za kompromis mezi státem a katolickou církví, umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: je-li ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

V sobotu se proti zpřísnění právní úpravy potratů demonstrovalo před parlamentem ve Varšavě. „Zákon, který nám chce vzít právo na vlastní rozhodnutí, se z nás pokouší udělat inkubátory,“ řekla poslankyně liberálně-konzervativní opoziční strany Moderní Joanna Augustynowská.

Návrh, který vyvolává protesty, přinesla do parlamentu jedna z občanských iniciativ namířených proti potratům. Jeho text, který podporuje premiérka Beata Szydlová, předpokládá úplný zákaz umělého přerušení těhotenství s jedinou výjimkou – ohrožení života matky. Pro osoby provádějící potraty počítá se zvýšením horní hranice trestu ze dvou na pět let vězení.

„Každý potrat je tragédií. Tato tragédie žen se ale nesmí zhoršovat tím, že budou nuceny porodit děti počaté znásilněním, anebo riskovat život či zdraví, a to i svých dětí,“ prohlašují v dopise ženy Lecha Walesy, Aleksandera Kwaśniewského a Bronislawa Komorowského.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner