Více než padesátka lidí dnes v Jihlavě uctila památku justičních vražd politických vězňů v 50. letech minulého století, popravených na dvoře věznice Krajského soudu v Jihlavě v letech 1950 až 1952. Pietní akt za 11 obětí se konal u památníku v Tyršově ulici.

„Naše minulost byla velmi krutá, trudná a neutěšená. Vzpomínky na ni, je ale třeba uchovávat, aby ta mladší generace věděla, čím jsme se tehdy brodili a čeho se mají vyvarovat,“ řekl ČTK Karel Linhart z Konfederace politických vězňů.

Účastníci uctili nejen památku odsouzených k trestu smrti, ale zároveň také stovek dalších odsouzených a tisíců poškozených. Mottem piety bylo: „Děti aby si už nikdy nezranily svá čela o chladné mříže věznic a lágrů, tátové aby nemuseli skrývat svou bolest a mámy neměly vyplakané oči…“.

„Letošní účast byla lepší než minulém roce. Zúčastnění jsou většinou starší lidé. Většina lidí zapomíná, mladé tyhle akce téměř nezajímají,“ uvedl Linhart.

V letech 1950 až 1952 bylo na dvoře krajského soudu v Jihlavě oběšeno 11 mužů – tři z Jihlavy a osm dalších bylo zavražděno v souvislosti s takzvaným babickým procesem. O popravách a dalších vysokých trestech rozhodl tehdy soudní senát během tří dnů, zhruba týden po zastřelení tří funkcionářů tehdejšího národního výboru v Babicích na Třebíčsku v červenci 1951. Soudci tehdy neobjasnili ani základní skutečnosti.

Tři rozsudky smrti provazem padly v Jihlavě už o rok dříve v soudním přelíčení se skupinou členů strany lidové – Janem Tučkem, Karlem Veselým a Františkem Rodem. Režim je obvinil například z toho, že zničili kancelář komunistické strany v Dělnickém domě. Oběšeni byli 17. června 1950.

Pietní akt pravidelně pořádá město ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu a Konfederací politických vězňů. Program začal už ráno mší svatou v kostele sv. Ignáce, kterou sloužil převor konventu karmelitánů v Praze – Liboci Cyril Vojtěch Kodet.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner