Židovské organizace v Británii obvinily vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna, že ve své středolevicové straně toleruje antisemitské proudy. Corbyn se za to již omluvil. Židovské skupiny přesto plánují na dnešek protestní akce před budovou parlamentu, napsal zpravodajský server BBC News.

Výbor zástupců britských Židů (Board of Deputies of British Jews) a Rada židovských představitelů (Jewish Leadership Council) v otevřeném dopise uvedly, že Corbynova Labouristická strana „opakovaně selhala“ při řešení předsudků proti židům. „Jeremy Corbyn se znovu a znovu přikláněl na stranu antisemitů,“ konstatovaly židovské organizace.

Corbyn se v neděli omluvil. „Uznáváme, že se v Labouristické straně objevila hnízda antisemitismu, což ranilo židovskou komunitu v Labouristické straně i ve zbytku země,“ napsal Corbyn ve své reakci.

„Labouristé jsou protirasistická strana a já naprosto odsuzuji antisemitismus. Proto také jako vůdce Labouristické strany nebudu tolerovat žádné formy antisemitismu, které existují v tomto hnutí a kolem něj,“ dodal Corbyn s tím, že v příštích dnech se hodlá sejít s židovskými představiteli.

Podle dopisu židovských organizací není Corbyn schopen seriózně posuzovat antisemitismus „kvůli svému krajně levicovému světovému názoru, který je instinktivně nepřátelský vůči mainstreamovým židovským komunitám“.

Organizace přitom poukazují mimo jiné na Corbynův šest let starý komentář, v němž na facebooku podpořil graffiti, které zobrazuje židovské bankéře hrající hru Monopoly na zádech chudých. Vůdce labouristů v pátek vyslovil lítost nad tím, že si malbu neprohlédl podrobněji, a odsoudil ji.

Corbyn „straní antisemitům buď kvůli chorobné nenávisti členů krajní levice vůči sionismu, nebo kvůli konspiračnímu světonázoru, podle kterého jsou mainstreamové židovské komunity vnímány jako třídní nepřítel“, píše se v dopise.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner