Harare 27. listopadu (ČTK) – Narozeniny odstoupivšího zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho budou napříště v zemi státním svátkem. Vláda prohlásila 21. únor za Národní den mládeže Roberta Gabriela Mugabeho, napsal dnes zimbabwský státní deník The Herald. Po výměně politického vedení vyvolané armádou se prý situace v Zimbabwe uklidňuje.

Podle zpravodajské stanice BBC vláda o novém svátku uvažovala už od srpna. Pro opatření údajně intenzivně lobbovalo mládežnické křídlo vládnoucí strany ZANU-PF. Rozhodnutí bylo nakonec oznámeno ve vládním věstníku v pátek, tedy v den, kdy po 37leté vládě Mugabeho nastoupil do prezidentského úřadu Emmerson Mnangagwa.

„Situace v naší se vrátila k normálu,“ oznámily necelé dva týdny po zahájení vojenské „Operace obnova poselství“ ve společném prohlášení zimbabwská armáda a policie. Policie, která během převratu do velké míry vyklidila pole, má nyní začít hlídkovat společně s vojáky a znovu plnit svoji funkci, „jak jí ukládá ústava“.

Zároveň se však objevily zprávy o sérii incidentů. „Bezpečnostní složky dostávají informace o rabování a nelegálním zabavování majetku, zejména farem a domů,“ uvádí prohlášení. Podle bezpečnostních složek je takové počínání trestné, v rozporu se sjednotitelským přístupem nové vlády a jeho pachatelé „se setkají s plným hněvem zákona“.

Nový prezident Mnangagwa ještě před nástupem do funkce odrazoval občany od vyřizování účtů z minulosti a vyzval celou zemi, aby se spojila při budování nové demokracie a hlavně při rekonstrukci zničené ekonomiky. Policie je v Zimbabwe terčem všeobecného rozhořčení kvůli své údajné zkorumpovanosti. Během páteční Mnangagwovy inaugurace desetitisícový dav na národním stadionu v Harare na policejního komisaře Augustinea Chihuriho bučel, zatímco armádního generála Constantina Chiwengu přivítal jásot.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner