Situaci uprchlíků na takzvané balkánské trase v současné době komplikuje počasí, špatné hygienické podmínky a omezení na hranicích. Informuje o tom česká iniciativa Pomáháme lidem na útěku, jejíž dobrovolníci a koordinátoři na Balkáně migrantům pomáhají.

Na severu Srbska, kde ve vesnici Adaševci u srbsko-chorvatského hraničního přechodu Šid působí i český tým, v neděli napadl sníh. Jestliže by se tam průchod hranicí zpomalil nebo zastavil, zůstaly by na místě tisíce lidí.

„Stále nejsou připravené kapacity na takovéto počasí. Pokud by se uzavíraly hranice a opět napadl sníh, jsou zde vyhovující podmínky maximálně pro desetinu očekávaných uprchlíků,“ upozornil koordinátor Jan Skalík.

Podle iniciativy Pomáháme lidem na útěku přivážejí autobusy z jihosrbského Preševa do Adaševců denně až tři tisíce lidí. Ti pak čekají na vlaky, které je odvážejí dál do Chorvatska.

„Rozdáváme jim teplé oblečení, vodu, hygienické potřeby a informujeme je, kde jsou a co je dál čeká,“ uvádí Skalík. Dodává, že vedle nepříznivého počasí jsou největším problémem nevyhovující hygienické podmínky.

Pro tisíce lidí je podle něj k dispozici jen jeden kohoutek s užitkovou vodou a jedna cisterna s pitnou vodou. Mobilní záchody nejsou čištěné, a jsou proto při vysokém počtu procházejících lidí nepoužitelné.

I v Srbsku se připravují na to, že země na migrační trase budou dál umožňovat průchod výhradně uprchlíkům z válečnými konflikty postižených oblastí. Ostatní běženci, kteří na srbském území uváznou, mají být soustředěni ve třech centrech – Krnjača, Dimitrovgrad a Principovac. Podle českých dobrovolníků ale ani Dimitrovgrad ani Principovac nejsou na zimu připravené, chybí tam vytápění.

Server BalkanInsight upozornil na svízelnou situaci migrantů také na řecko-makedonské hranici. Makedonie už čtvrtý den pouští do země jen utečence ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Ostatní, pocházející hlavně z Íránu, Libye, Maroka, Somálska a Bangladéše, dál nesmějí. Makedonské úřady poukazují na to, že k tomu byly přinuceny poté, co obdobné opatření přijaly další země na migrační trase – Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko.

Na řecké straně u přechodu Idomeni/Gevgelija je v současné době několik tisíc lidí, kteří protestují a dožadují se volného průchodu. Domů se prý už vrátit nemohou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner