Lidé ve Zlíně uctí památku Jana Palacha, který se před 48 lety upálil na protest proti vývoji situace v československé společnosti po okupaci vojsky zemí Varšavské smlouvy, vytvořením pomyslného světelného řetězu dlouhého přes půl kilometru. ČTK to dnes sdělila zástupkyně pořadatelů Jana Kubáčová. Lidé budou moci ve čtvrtek zapalovat svíčky na Gahurově prospektu pod bývalým Domem umění, podobná akce se tam konala i loni. Autorem happeningu je zlínský výtvarník Petr Dosoudil.

„Už když architektky Jitka Ressová a Hana Maršíková se svým týmem realizovaly Gahurův prospekt, jsem si řekl, že se tohoto prostoru musím nějakým výtvarným způsobem zmocnit. Je totiž velmi inspirativní. Poprvé se mi to podařilo instalací k událostem na Ukrajině, a sice přímo k anexi Krymu Ruskem,“ uvedl výtvarník, který nad projektem k uctění památky Jana Palacha přemýšlel několik měsíců. „Předně mi celý prostor evokoval Václavské náměstí v Praze svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mne, že se na takové dějinné okamžiky pomalu zapomíná,“ uvedl Dosoudil.

Loňské zapalování svíček podle něj vzbudilo reakci mnoha lidí, přes 800 svíček zapalovalo 120 lidí. „Kdyby nebyly pozitivní reakce na loňskou akci, nebyla by ta letošní. Největší ohlasy byly od přátel z výtvarných a architektonických kruhů, ale velkou podporu jsem zaznamenal z Městského divadla ve Zlíně. Konec konců, bylo to vlastně velké představení. Přátelé z Prahy to hodnotili jako největší akci k Palachovu výročí v republice,“ uvedl výtvarník.

Letos se lidé mohou začít scházet v 16.00, svíčky se začnou zapalovat o hodinu později. „Pokud můžu požádat případné zúčastněné, tak prosím přineste s sebou bílé svíčky v kelímcích,“ uvedl výtvarník.

Dvacetiletý student Palach se na Václavském náměstí 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. Po třech dnech podlehl těžkým popáleninám. V dopise, který zanechal na místě svého činu, vyzýval k učinění kroků na záchranu posledních zbytků demokracie. Žádal zrušení cenzury a zákaz rozšiřování okupačního tisku. Jeho pohřeb se stal manifestací za svobodu a demokracii, smutečního průvodu Prahou se zúčastnilo na 200.000 lidí. Palachův příklad následovali další lidé, mezi nimi i student Jan Zajíc, jenž se upálil 25. února 1969.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner