Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem se rozšířila mimo vyloučené lokality. Za týden přibylo 30 nových případů, celkem se od srpna takzvanou nemocí špinavých rukou nakazilo 237 lidí. ČTK to dnes řekla Eva Patrasová z krajské hygienické stanice. Současná epidemie hepatitidy typu A je nejrozsáhlejší v Ústeckém kraji za posledních několik let.

Původní ohniska žloutenky byla v sociálně vyloučených lokalitách. „Devět případů z toho týdne je mimo vybranou lokalitu,“ uvedla Patrasová. Jeden případ se objevil už mimo Ústí. „Je to člověk, který žije v Děčíně a pracuje v Ústí,“ řekla epidemioložka.

Na řadě základních škol, kde se žloutenka objevila, platí přísná hygienická opatření. Kolektivy, kde nákaza byla potvrzena, používají oddělená sociální zařízení. Hygienici pokračují také s očkováním.

Velký zájem o očkování zaznamenali pediatři i praktičtí lékaři, na očkovací látku se nyní čeká několik dnů. Právě očkování je podle Patrasové účinnou ochranou. „Do sedmi dnů od posledního kontaktu s nemocným lze ještě očkovat, protože infekční žloutenky mají obecně delší inkubační dobu,“ uvedla.

Lidé by měli podle hygieniků dbát zvýšené péče o čistotu. „Jsme v kontaktu s ústeckým dopravním podnikem i se supermarkety ohledně dezinfekce nákupních vozíků,“ řekla Patrasová. Mimořádný zájem je nyní o dezinfekční prostředky v drogériích.

Ústecká radnice už dříve uvolnila mimořádný příspěvek 5000 korun pro každou ústeckou školu a školku na nákup dezinfekčních prostředků a hygienických potřeb. Celková částka za opatření související s žloutenkou byla 240.000 korun.

Vedení města nyní rozhodlo uvolnit dalších 50.000 korun pro příspěvkové organizace na dezinfekci. Z pěněz se budou kupovat hygienické ubrousky, dezinfekční gely a úklidové prostředky. Celkem 5000 korun dostanou na stejný účel domovy pro seniory, azylový dům, pečovatelská služba a jesle.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner