Praha 24. května (ČTK) – Změna v čele ministerstva financí nezajistí podle exministra a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska objektivní prověření pochybností kolem podnikatelských aktivit odcházejícího šéfa resortu Andreje Babiše (ANO). Babiš podle něj bude dál ministerstvo řídit, i když ho ve funkci nahradil dosavadní předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný (ANO). Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš odchází pozdě. Dosavadní ministr podle Fialy víc namluvil, než udělal a zavedl praktiky neslučitelné s principy demokracie.

„Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér (Bohuslav Sobotka) dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry. Skutečnou změnu mohou přinést pouze volby,“ řekl dnes Kalousek novinářům.

Jmenováním Pilného podle něj skončí ústavní krize, protože prezident Miloš Zeman učiní rozhodnutí, jehož oddalování ji způsobovalo. Vládní krize ale podle něj „skončila tam, kde začala, nezmění se vůbec nic“.

Fiala v tiskové zprávě uvedl, že Babiš odchází pozdě a za skandálních okolností. Dosavadní ministr podle něj přeháněl svoje zásluhy, zatajoval selhání a nemluvil pravdu o svých praktikách. „Zanechává po sobě návrh deficitního rozpočtu, přitom sám osobně sliboval rozpočet vyrovnaný,“ řekl Fiala. „Návrh rozpočtu musí být přepracován, není důvod takto masivně v době ekonomicky dobrého počasí občany ČR zadlužovat,“ doplnil ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Babiš se podle šéfa ODS také zpronevěřil svým slibům, že zlepší podnikatelské prostředí pro malé a střední podnikatele. „Místo toho na ně uvalil kontroly, hlášení a EET, jež se pro řadu z nich staly likvidační,“ řekl. Babišovy politické praktiky jsou podle něj navíc neslučitelné s demokratickými principy. Podle Skopečka by měl nový ministr Pilný dát zřetelně najevo, že daňoví poplatníci nejdou nepřátelé státu. „Byť i jeden neoprávněně zlikvidovaný podnikatel kvůli tzv. zajišťovacím příkazům je fatálním selháním státu jako takového,“ sdělil.

Zeman odvolal vicepremiéra a ministra financí Babiše z vlády a jmenoval novým ministrem Pilného dnes odpoledne. Na pozici místopředsedy vlády Babiše nahradil ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO). Odvolat Babiše z vlády navrhl Zemanovi premiér před téměř třemi týdny. Zdůvodnil to podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner