Lubomír Kostelka, který se 31. března dožívá 90 let, má na svém kontě stovky filmových i divadelních rolí. V divadle začínal v 50. letech v Českém Těšíně, odkud se přes Brno dostal do Prahy. Nesmazatelnou stopu zanechal i ve filmu, třebaže hrál spíše menší role. Naposledy se v televizi objevoval jako děda Lubin v Kouzelné školce a zahrál si i v komedii Babovřesky 2 Zdeňka Trošky z roku 2014. Nyní žije na své chalupě v Kamberku na Benešovsku.

Kostelka se narodil v Přerově. Jeho otec pracoval u dráhy, maminka se věnovala ochotnickému divadlu. Měl o dva roky mladšího bratra, který ale předčasně zemřel. Hercem původně být nechtěl, divadlo ho ale zajímalo. Během války se vyučil elektrikářem a rozhodující pro jeho další osudy bylo setkání s Vladimírem Menšíkem na brněnské průmyslovce. S Menšíkem se stali nerozlučnými kamarády a o jejich kouscích kolují dodnes legendy.

Kostelka vystudoval JAMU a v roce 1953 získal první angažmá v Českém Těšíně. Poté hrál v brněnském Divadle bratří Mrštíků a do Prahy ho nalákal Menšík, který mu sjednal schůzku u Jana Wericha, jenž v té době šéfoval dnešnímu Divadlu ABC. Krátce také pobyl v Laterně magice a od 60. let se začal věnoval filmu a televizi. V roce 1969 se objevil poprvé v hlavní roli ve snímku Případ pro začínajícího kata režiséra Pavla Juráčka, jehož námětem byla kniha Jonathana Swifta Gulliverovy cesty. „Herecký rekordman“, jak se někdy Kostelkovi říká, se až do pozdního věku objevoval rok co rok v několika filmech a seriálech. V roce 1999 byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kuře Melancholik.

Kostelka byl dvakrát ženatý. Z druhého manželství má syna, který je úspěšným dětským kardiochirurgem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner