Děti i dospělí budou moci znovu sbírat kešky s obsahem z moderní historie. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) pořádá druhý ročník hry Sametky. Zatímco ten loňský byl inspirovaný 25. výročím listopadové revoluce, tentokrát má podtitul „Od srpna do listopadu“ a bude se věnovat období od roku 1968 do roku 1989. Hra začne 21. srpna, tedy v den 47. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. ČTK o tom informovala koordinátorka projektu Karolína Puttová.

Ve schránkách budou hráči nacházet známé i neznámé příběhy ukryté na místech, s nimiž jsou nějak spojeny. Více než 150 kešek bude schovaných ve všech krajích Česka. Budou se moci hledat do 17. listopadu, podobně jako loni tak bude hra trvat zhruba tři měsíce. Mohou se jí zúčastnit jednotlivci a nově skupiny dětí a školní třídy.

Kvalitu vzdělávacího obsahu schránek by měla zajistit spolupráce například s projektem Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, organizací Post Bellum nebo Knihovnou Václava Havla.

Patronkou letošního ročníku je herečka Bára Štěpánová. Ta je přesvědčena, že objevování historie prostřednictvím příběhů lidí je cestou ke zvýšení povědomí o této etapě dějin i k pochopení současnosti. „Předpokládám, že lidé, a zejména mladí, jsou od přírody zvídaví a kladou si otázky, proč jsou u nás věci tak, jak jsou, proč naše společnost funguje tak, jak funguje… Odpovědi mohou najít často právě v historii,“ uvedla v tiskové zprávě.

ČRDM hrou využívá popularity geocachingu, při němž se podle souřadnic GPS hledají ukryté schránky s drobnými předměty. Po objevení schránky, zapsání svého jména do seznamu nálezců a případné výměně obsahu nálezce kešku opět uschová a zamaskuje.

Do prvního ročníku Sametek se zapojilo 500 lidí. Vítězný Miroslav Koranda od září do konce listopadu našel 149 ze dvou stovek schránek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner