Fraška dokonána. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) jako další nátlak na svou partaj a na sebe. Řekl to na tiskové konferenci. Valachová dnes oznámila, že z čela ministerstva odejde ke konci května. Nechce poskytovat Babišovi záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů.

Babiš novinářům řekl, že na ministerstvu školství je pravděpodobně korupce. „A nikdo neřekl nahlas, že vlastně pravděpodobně, a máme takové podezření, a můžeme se domnívat, že organizátorem té korupce by mohl být nejbližší přítel pana premiéra (Bohuslava Sobotky) pan (Karel) Březina, který už v minulosti byl odsouzen,“ poznamenal Babiš. Pražský zastupitel ČSSD Březina byl v kauze dotací na ministerstvu školství a Fotbalové asociaci ČR zadržen a vyslýchán, obviněn ale nebyl. V kauze vystupuje jako svědek.

Babiš dodal, že demisi Valachové vnímá jako nátlak na ANO nebo na něj osobně. Svůj odchod z vlády opět odmítl slovy, že není důvod ho odvolat, protože jako ministr financí má „čistý stůl“. Ve skutečnosti si však ještě i jako ministr financí kupoval korunové dluhopisy, díky nimž nemusí platit daně (pokud jemu podřízená finanční správa, popřípadě orgány činné v případném trestním řízení apod. nerozhodnou jinak).

Stejně tak už jako ministr financí lhal, že neví, komu patřila Farma Čapí hnízdo v době, kdy jí jeho firma ručila za stamilionový úvěr. Ukázalo se, že majiteli byli jeho děti a bratr jeho přítelkyně. Tito příbuzní však ztratili všechny potřebné dokumenty, které by je usvědčily.

Navíc dal Babiš jako ministr financí možnost vybraným novinářům vydělat si na jeho lžích o plánované dividendové politice ČEZu. Případ vyšetřovala ČNB, ale nepodařilo se jí prokázat, že byl v inkriminované době zvýšený zájem o akcie ČEZu právě díky Babišovi.

Nyní Babiš zpočátku lhal, když tvrdil, že jsou nahrávky, kde se snaží pokoutně ovlivňovat své noviny, podvrhem. Navíc to tvrdil bez toho, aby si je poslechl. Poslechl si je až o několik dní později pod nátlakem a přiznal, že je na nich on. Není si však jistý, zda rozhovory proběhly přesně tak, jak byly tajně zaznamenané.

„Paní Valachová rezignovala pravděpodobně proto, aby se nemluvilo o tom, že nejbližší člověk pana premiéra to organizoval, měl smlouvu na ministerstvu školství, my nevíme proč, pravděpodobně proto, aby tam přiděloval ty zakázky,“ dodal Babiš.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner