Nové zpřísněné německé azylové zákony začnou platit zřejmě již tuto sobotu a ne od začátku listopadu, jak se dosud předpokládalo. Informovaly o tom deníky německé mediální skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland, která vydává mimo jiné listy Leipziger Volkszeitung nebo Hannoversche Allgemeine Zeitung. Nová opatření mimo jiné rozšiřují počet takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nemají na azyl nárok. První deportace neúspěšných žadatelů se díky uspíšené platnosti očekávají již začátkem příštího týdne.

Šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Peter Altmaier, který je pověřen koordinací uprchlické politiky, dnes v ranním pořadu televize ARD připomněl, že německým občanům byl dán slib prosadit a zavést nové azylové zákony co nejrychleji. „To se nyní snad dokonce o pár dní urychlí,“ řekl s tím, že by to byl dobrý signál veřejnosti.

„Chceme ještě letos zlepšit a urychlit odsun odmítnutých žadatelů, kteří nemají žádný nárok zde zůstat,“ řekl Altmaier.

Podle magazínu Der Spiegel se s rozsáhlými deportacemi počítá již příští týden. Spolková vláda a spolkové země údajně zpracovávají příslušné seznamy.

Německý parlament zmíněné azylové zákony přijal před týdnem. Podle schváleného znění začínají nová opatření platit dnem vyhlášení zákona a vláda je původně chtěla začít uplatňovat až začátku listopadu.

Přijatá opatření mimo jiné zařazují Albánii, Kosovo a Černou Horu na seznam bezpečných zemí, na kterém už jsou i všechny ostatní balkánské země. Pokud občané zemí z tohoto seznamu požádají v Německu o azyl, úřady je automaticky odmítnou, takže je bude možné rychleji vrátit do vlastí.

Balíček zákonů také umožňuje v některých případech snížit podporu, kterou Německo běžencům vyplácí. U lidí, kteří do země právě přišli, by navíc finanční podporu měly nahradit věcné dávky. Zákony rovněž mají zrychlit proceduru vypovězení odmítnutých žadatelů o azyl.

Podle poslední oficiální prognózy německé vlády by letos do Německa mělo přijít 800 000 žadatelů o azyl. Někteří politici v minulosti mluvili o milionu běženců, ale objevily se i neoficiální odhady, že uprchlíků přijde až 1,5 milionu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner