Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se příští týden zúčastní dvou slyšení v kongresových výborech o zneužívání osobních údajů britskou konzultační firmou Cambridge Analytica. Oznámil to ve středu americký parlament. Zuckerberg byl pozván na úterní společnou schůzi právního a obchodního výboru Senátu a na středeční zasedání energetického a obchodního výboru Sněmovny reprezentantů.

„Slyšení bude důležitou příležitostí osvětlit problémy s ochranou kritických spotřebitelských dat a možností pomoci Američanům, aby pochopili, co se děje s jejich osobními informacemi online,“ komentoval pozvání šéf sněmovního výboru pro energetiku a obchod Greg Walden.

Zuckerbergova firma je už několik týdnů pod palbou kritiky, že nezabránila britské společnosti v přístupu k údajům možná až 87 milionů uživatelů sociální sítě facebook. Cambridge Analytica data využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa. Sám Zuckerberg se za incident omluvil.

Už v březnu šéf Facebooku oznámil, že se slyšení v Kongresu zúčastní, obdobnou žádost britských poslanců ale odmítl.

V polovině února americká justice obvinila třináct Rusů, že zneužili facebook a další sociální sítě k pokusům ovlivnit americké prezidentské volby. V úterý společnost Facebook oznámila, že zrušila stovky účtů a stránek napojených na ruskou Agenturu pro výzkum internetu, která údajně zaměstnává stovky lidí k výrobě dezinformací a falešných zpráv vysílaných do světa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner