Zveřejnění zprávy republikánských kongresmanů o možném zneužití pravomocí Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a americkým ministerstvem spravedlnosti v kauze vyšetřování ruské role v předloňských amerických prezidentských volbách kritizují nejen demokraté, ale i někteří republikáni v čele s vlivným senátorem Johnem McCainem. Ten v prohlášení uvedl, že zveřejnění dokumentu neslouží americkým zájmům, neboť podkopává podstatu právního státu, což jen nahrává ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Nynější útok na FBI a ministerstvo spravedlnosti nemá přínos pro americké zájmy – ani stranické a ani prezidentské,“ uvedl McCain. „Pokud budeme nadále podrývat podstatu našeho vlastního právního státu, budeme dělat práci za Putina,“ dodal.

McCain tvrdí, že Američané si zaslouží znát pravdu o možném ruském pozadí amerických voleb, proto musí být zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi umožněno nerušeně pracovat. Muellera pověřilo ministerstvo spravedlnosti tím, aby ruskou roli ve volbách prošetřil. McCain proto chce, aby volení zástupci lidu včetně prezidenta přestali na Muellerovo vyšetřování hledět politicky pokřivenou optikou a vyvarovali se s tím souvisejících stranických akcí vedených v pozadí.

Senátor, který je znám kritikou prezidenta Trumpa i ochotou hledat nadstranická řešení v Kongresu, v prohlášení rovněž konstatoval, že Rusové se v roce 2016 pokusili zasáhnout do prezidentských voleb. „Ačkoli nemáme žádný důkaz, že by takové snahy ovlivnily výsledek voleb, tak se obávám, že s podněcováním politických sporů a s rozdělením společnosti uspěly,“ dodal McCain.

Dokument, který v pátek republikánští zákonodárci zveřejnili, kritizuje FBI a ministerstvo spravedlnosti ze zaujatosti proti tehdejší Trumpově volební kampani. Opoziční demokraté, kteří chtějí v pondělí představit svou vlastní verzi, zveřejněnou zprávu označili jako ostudnou snahu zdiskreditovat celé vyšetřování ruské kauzy. Za své podřízené se postavil i šéf FBI Christopher Wray. Jeho předchůdce James Comey prohlásil, že republikánská zpráva je nečestná a zavádějící a že poškozuje důvěru v tajné služby. Naopak Trump tvrdí, že dokument ho plně očišťuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner