Zvolení Jana Hamáčka předsedou sociálních demokratů není velkým překvapením, nenaznačuje to ale žádnou radikální změnu. Vyplývá to z vyjádření politologů, které ČTK oslovila. Vyjednávání o vládě s ANO je podle některých z hlediska znovuoživení ČSSD nešťastné, podle jiných naopak poslední možnost, jak stranu uchovat v české politice viditelnou.

„To, že je Jan Hamáček předsedou, v konečném důsledku překvapivé není, byl favoritem v tom, že měl nejvíc nominací z krajských konferencí,“ uvedl politolog Kamil Švec. Je to podle něj obrázek současné sociální demokracie. Strana, která letos slaví 140 let existence, není schopná vygenerovat vůdce, který by dokázal oslovit mnohem širší veřejnost, míní.

Hamáček si podle politologa Daniela Kunštáta získal hlasy tím, že jako jediný tak úplně nevadí jak modernizačnímu „Sobotkovskému“ křídlu, tak křídlu tradicionalističtějšímu, které má blíže k prezidentovi Miloši Zemanovi. Také Kunštát si myslí, že sociální demokracie nenašla energii pro to, aby skutečně našla „novou figuru“. Doba podle něj žádala razantnější změnu. Hamáček je přeci jen jedna z nejznámějších mediálních tváří ČSSD, připomněl. Poznamenal, že Hamáček by byl vhodným předsedou, pokud by ČSSD uvažovala v tom smyslu, že stranu povede pouze pro jakési překlenovací období, něž se vyprofiluje nová tvář.

To, že sjezd zvolil statutárním místopředsedou strany Jiřího Zimolu, který předchozí vedení kritizoval, působí podle politologa Lubomíra Kopečka trochu vyvažujícím dojmem. Kunštát ale podotkl, že pro jakéhokoliv předsedu je nebezpečné, aby ho zastupoval člověk, který má ambice stranu vést. „Zimola není ideálním prvním místopředsedou,“ míní Kunštát.

Podle politologa Tomáše Lebedy bude nyní záležet na tom, jestli nové vedení začne stranu novým způsobem zviditelňovat a jestli se mu podaří voliče, kteří od strany odešli, zejména k ANO, přimět volit ji znova.

„Jestli se naplní, to, co ti dva avizovali, to jest, že budou jednat s ANO o vládě, tak to z hlediska revitalizace ČSSD je docela nešťastná situace,“ míní Kopeček. Dodal, že pokud má mít ČSSD nějakou šanci zvednout se ze sedmi procent, tak by to asi neměla dělat v roli partnera někoho, kdo ji převzal značnou část voličů.

Pokud by sociální demokraté šli do vlády bude podle Švece po zkušenostech s ANO, složité, aby se prosadili a aby se jim podařilo přesvědčit voliče, že jejich účast ve vládě byla nějak prospěšná.

Jít do vlády s ANO bere jako poslední možnost, jak sociální demokraté uchovat v české politice viditelnou, politolog Zdeněk Zbořil. „Pokud by zůstali v opozici, mohli by posléze z Parlamentu úplně vymizet,“ připomněl s tím, že ve Sněmovně nyní sedí za ČSSD 15 poslanců. Také podle Kunštáta je jasné, že k „nějaké dohodě dojde“. Míní, že nakonec vznikne vláda na půdorysu ANO a ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner