Zeman se sejde na novoročním obědě s Vondráčkem. Vystrčil pozván nebyl

repro Česká televize

Miloš Zeman | FOTO: repro Česká televize

Prezident Miloš Zeman se ve středu sejde při novoročním obědě s předsedou poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Vondráček očekává, že bude s hlavou státu mluvit o blížících se sněmovních volbách, o koronavirové krizi i o zahraniční politice.

Na oběd nebyl pozván předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). V minulých letech se účastnili novoročního setkání s prezidentem na Hradě šéfové obou parlamentních komor. Loni a předloni obědvali se Zemanem Vondráček a Jaroslav Kubera (ODS), který loni v lednu náhle zemřel.

Loni se na Hradě mluvilo například o Kuberově plánované cestě na Tchaj-wan. Zeman tehdy trval na stanovisku, že chystaná cesta není v ekonomickém zájmu České republiky. Kubera naopak poukazoval na to, že by se nejednalo o protičínskou návštěvu a zájmy Česka by neohrozila. Na Hradě dostal dopis z čínského velvyslanectví s varováním před misí.

Tchaj-wan, který Čína pokládá za svou součást, loni navštívil v pozici předsedy senátu Kuberův nástupce Vystrčil. Po této cestě v září uvedl, že Zeman při kritice mise třikrát lhal.

Zeman zval předsedy parlamentních komor na novoroční obědy pravidelně, podobně jako jeho předchůdci. Výjimkou byl rok 2018, Vondráček ani tehdejší šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD) pozvání nedostali. Mluvčí prezidenta to zdůvodnil zaneprázdněností Zemana, který obhajoval své místo v čele státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner