Adamová vyzvala Válkovou, aby nekandidovala na ombudsmanku a vzdala se funkce zmocněnkyně

ČTK

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: ČTK

Poslankyně Helena Válková (ANO) by měla po zveřejnění tvrzení, že na přelomu 70. a 80. let hájila zákony namířené proti disidentům, skončit jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva a dál neusilovat o pozici ombudsmanky. Novinářům to dnes řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pokud Válková kroky tímto směrem sama v dohledné době neučiní, záležitost by měla probrat Poslanecká sněmovna, dodala Adamová. Poslanec hnutí ANO Milan Feranec na dotaz ČTK uvedl, že Válkovou při volbě ombudsmana podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce.

Server Info.cz ve čtvrtek zveřejnil články, v nichž Válková popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. U jednoho z článků je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou. Válková ve čtvrtek uvedla, že se proti textu bude bránit soudní cestou. Tvrzení, že se podílela na šikaně disidentů, označila za absolutní a urážlivou lež.

Adamová řekla, že Válková zvolila obranu „jako z příručky hnutí ANO“. „Je to kampaň, nevěděla jsem, neměla jsem tušení,“ popsala tuto strategii šéfka TOP 09. Podle Adamové nemůže být osoba, která se podílela na šikanování disidentů, vládní zmocněnkyní pro lidská práva a aspirovat na veřejnou ochránkyni práv. „Je to dost zásadní věc, aby odstoupila z volby i současné pozice,“ dodala Adamová.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Feranec uvedl, že Válkovou při volbě veřejné ochránkyně práv ve Sněmovně podpoří, protože zná její schopnosti a výsledky práce. „Čtyřicet let starý a odborný článek na tom nic nezmění. Ani to, že pracovala na stejném pracovišti jako šílenec Urválek. Kolegy na pracovišti si nevybíráme ani dnes, natož ve století minulém, socialistickém,“ uvedl.

Na ombudsmanku navrhl Sněmovně v prosinci Válkovou prezident Miloš Zeman. Podle Adamové by měla Válková sama vyvodit závěry ze zveřejněných informací. „Pokud tak neučiní, minimálně to má začít projednávat Sněmovna na příští schůzi,“ uvedla. První řádná schůze Sněmovny v roce 2020 by měla začít 21. ledna.

    Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

    Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

    Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

    Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

    Revue Forum Banner