Americká diplomacie znovu podpořila Česko, předvolala si ruského chargé d’affaires

Prezident Spojených států Joe Biden (Wikipedia Commons)

Prezident Spojených států Joe Biden | FOTO: Wikipedia Commons

Americké ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad pokračujícími destabilizačními akcemi Ruska. Diplomat Sergej Košelev na schůzce obvinění důrazně odmítl, uvedlo na twitteru ruské velvyslanectví ve Spojených státech. Americká diplomacie na sociální síti znovu vyjádřila plnou podporu České republice, která se minulou sobotu dostala do diplomatického sporu s Moskvou.

„Ruský chargé d’affaires dnes využil schůzky na ministerstvu zahraničí, aby důrazně odmítl nepodložená obvinění proti Rusku z destabilizačních akcí napříč euroatlantickou oblastí,“ píše se v tweetu ruské diplomatické mise ve Washingtonu. Ta rovněž přiložila snímek dřívějšího příspěvku oddělení pro evropské a euroasijské záležitosti amerického ministerstva zahraničí, které v něm oznamuje předvolání ruského diplomata.

„Ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského chargé d’affaires, aby vyjádřilo znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko dál provádí napříč euroatlantickým prostorem (…) a aby demonstrovalo naši plnou podporu České republice,“ stojí v tweetu.

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou se rozhořela 17. dubna po zveřejnění důvodných podezření české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“. Na každém zastupitelském úřadě podle Moskvy zůstane po sedmi diplomatech, 25 administrativně technických pracovnících a 19 zaměstnancích najatých na místě.

Česku už dříve vyjádřila podporu řada západních zemí, kromě Spojených států také Británie či Německo. Solidaritu s Českem jako členskou zemí vyjádřily i NATO a EU. Slovensko a trojice pobaltských zemí tento týden na znamení solidarity vyhostily ruské diplomaty. Moskva už avizovala, že na tyto kroky bude reagovat.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy se dále vyostřily poté, co USA v polovině dubna uvalily na Rusko sankce a vyhostily deset jeho diplomatů. Washington to označil za odpověď na údajné vměšování Ruska do listopadových voleb v USA či na kybernetické útoky na americké vládní instituce a soukromé firmy pod taktovkou Moskvy. Moskva reagovala odvetnými kroky. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov se dočasně stáhl z Washingtonu kvůli údajným konzultacím už 17. března, krátce poté, co Biden označil v televizním rozhovoru Putina za „zabijáka“. Do Spojených států odletěl tento týden na konzultace podle ruských médií rovněž americký vyslanec v Moskvě John Sullivan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]