Analytik: USA se odklánějí od mnohostranného mezinárodního systému

repro youtube

Americký prezident Donald Trump | FOTO: repro youtube

Americké odstoupení od dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy, je dalším příkladem odklonu Spojených států od mnohostranného mezinárodního systému. Pro Evropu je oslabování tohoto systému riskantní, protože bez jednotného hlasu nebude v nově uspořádaném světě politickým aktérem, ale pouze kolbištěm velmocí. Na dotaz ČTK to dnes uvedl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petr Boháček.

Odstoupení od smlouvy z roku 1992, jejímiž signatáři jsou například také Rusko, Kanada a Česko, oznámil Bílý dům ve čtvrtek. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa Rusko dohodu nedodržovalo, proto nemá pro USA smysl, aby jí byly nadále vázány.

O ruském porušování dohody hovoří i Boháček. „Stejně jako v případě Dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu i zde docházelo k porušení smlouvy ze strany Ruska. Namísto vynucení plnění dohody a její záchranu ji ale USA vypověděly. Hlavním důvodem je, že na rozdíl od minulých vlád USA ta současna jako efektivní nástroj pro zajištění mezinárodní bezpečnosti nevnímá mezinárodní dohody o odzbrojení, ale spíše zbrojení a strategii odstrašování,“ uvedl.

Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety nad svým územím, aby se přesvědčily, že žádná ze smluvních stran nechystá vojenskou agresi. Podle Spojených států Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelety nad městem, kde se předpokládá rozmístění jaderných zbraní, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v té době konají vojenské manévry.

Boháček varoval před bezpečnostními dopady amerického kroku pro Evropu. „Pro Evropu bez jednotného hlasu či strategických kapacit leží nebezpečí jakéhokoliv oslabování multilateralismu a systému pravidel a norem v tom, že nebude samostatným geopolitickým aktérem, ale zůstane jen kolbištěm světových velmocí,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner