Antigenních testů na covid-19 bylo provedeno přes 1,1 milionu

ČTK

Covid centrum k odběru vzorků – ilustrační foto | FOTO: ČTK

Antigenních testů na covid-19 bylo v ČR od loňského listopadu, kdy se s preventivním testováním populace začalo, provedeno přes 1,14 milionu. V prosinci bylo v tomto testování pozitivních pět procent, v lednu zatím skoro osm procent. Vyplývá to z datové sady k testování zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví. Původně mělo dobrovolné testování pro veřejnost končit dnes, prozatím je mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví prodlouženo do odvolání.

Lidé s podezřením na nákazu novým typem koronaviru se od začátku epidemie vyšetřovali většinou metodou PCR, která počítá se zpracováním vzorku z nosohltanu v laboratoři. Metoda je podle odborníků velice přesná a citlivá, může ale odhalit virus i ve chvíli, kdy už nakažený není infekční.

V polovině listopadu se pak přidaly antigenní testy, nejdříve povinně v domovech pro seniory pro klienty i zaměstnance. Za listopad bylo provedeno zhruba 267.000 těchto rychlejších testů, které lze podobně jako třeba těhotenský test vyhodnotit na místě. Pozitivní byly dvě procenta z nich.

Od 4. prosince se mohli nechat otestovat také učitelé a v polovině měsíce byla tato možnost otevřena i široké veřejnosti. Vládní představitelé lidi vyzvali, aby se nechali otestovat zejména před Vánocemi, pokud plánují rodinné návštěvy, kde se potkají lidé z více domácností. Nejvíc antigenních testů udělali zdravotníci podle zveřejněných dat 21. prosince, kdy se takto nechalo vyšetřit více než 46.000 lidí.

Za celý prosinec jich pak bylo přes 535.000 a pozitivita antigenních testů byla přes pět procent. Odhalily přes 26.700 nakažených, z nich 10.300 bylo bez příznaků. Odhalit takové případy je podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mimořádně cenné, protože nakažený o viru neví a dál ho tak nevědomky šíří.

V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent a za prvních 14 dní ledna se jejich počty téměř vyrovnaly. PCR testů bylo 393.000 a antigenních 343.000.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner