Asociace: Pokud obchodní centra ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat

Pražské nákupní centrum Palladium  (Prague&Me)

Pražské nákupní centrum Palladium | FOTO: Prague&Me

Pokud obchodní centra ohraničí jídelní zóny od ostatních prostor pevnou a jasnou bariérou, aby zamezila neautorizovanému vstupu, a u vchodu zajistí kontrolu dokladů o očkování nebo prodělání nemoci, budou podle Asociace nákupních center moci fungovat. Lidé, kteří se prokážou platnými certifikáty, budou moci zakoupené občerstvení zkonzumovat na místě v těchto oddělených prostorech. Asociace se na tom domluvila s ministerstvem zdravotnictví. ČTK to dnes sdělil předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.

Vláda na čtvrtečním mimořádném jednání rozhodla o zpřísnění protiepidemických pravidel. Pro restaurace, bary a kluby od pátečních 18:00 platí zavírací doba mezi 22:00 a 04:59. Ve stravovacích zónách obchodních center je zakázaná konzumace, občerstvení si lidé mohou brát pouze s sebou. Neplatí to pro oddělené prostory restaurací.

„Předložili jsme ministerstvu zpracovanou argumentaci prokazující naši schopnost zabezpečit jídelní prostory a jejich bezpečný provoz, včetně dostatečné cirkulace vzduchu. Jsme rádi, že nám ministerstvo vyšlo vstříc a my jsme tak zpět na úrovni restaurací,“ řekl Kubíček.

Architektonické řešení moderních nákupních center podle Kubíčka umožňuje dostatek volného prostoru pro bezpečný pohyb zákazníků. Lidé se podle něj navíc v centrech pohybují kratší dobu a nehrozí rizikové kontakty. Zaměstnanci ostrahy nákupních center podle Kubíčka dohlížejí na dodržování platných opatření jako nošení respirátorů, dostatečné rozestupy či stanovená kapacita zákazníků na metry čtvereční v prodejních jednotkách.

Stravovací, hotelové a ostatní služby typu kadeřnictví nebo fitness center mají od pondělí možnost využívat až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Stejné nařízení se týkalo i jídelních prostorů v obchodních centrech, za jeho dodržení byli ale odpovědní návštěvníci. Doklady museli předložit až případné kontrole, například z hygienických stanic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]