Vedení asociací se bouří proti vyhlášeným zákazům

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Asociace nákupních center spolu s asociací hotelů reagují na změny, jež byly dnes vyhlášeny vládou, velmi skepticky. Za diskriminační krok považuje první zmíněná asociace zákaz konzumování v jídelních zónách nákupních center. Asociaci hotelů a restaurací se nelíbí zrušení vánočních trhů.

Zákaz konzumace v jídelních zónách obchodních center

Asociace nákupních center argumentuje tím, že centra se za celou dobu pandemie koronaviru neprokázala jako zdroje nákazy. ČTK to dnes sdělil předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček.

Vláda v demisi dnes rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření, která začnou platit od pátečních 18:00. Kromě jiného zakázala právě konzumaci v obchodních centrech. Stravovací provozy v jídelních zónách tak budou moci vydávat pouze jídlo s sebou. Zákaz se netýká restaurací, které v obchodních centrech fungují v oddělených prostorech. Pro ty bude jako pro ostatní gastronomická zařízení platit zavírací doba mezi 22:00 a 05:00.

„Dnešní rozhodnutí vlády v podobě zpřísnění podmínek pro jídelní zóny v nákupních centrech vnímáme jako diskriminační. Nerozumíme tomu, v čem jsme odlišní od restaurací, které mohou v průběhu dne poskytovat služby v plném rozsahu. V průběhu celé pandemie dodržují nákupní centra důsledně všechna nařízení a opakovaně prokázala, že nejsou zdrojem nákazy,“ uvedl Kubíček.

Zatímco personál restaurací musel od 1. listopadu u hostů, kteří se chtěli v podniku posadit, začít kontrolovat doklad o dokončeném očkování, prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících a do neděle negativní test, ve stravovacích zónách nákupních center byli za dodržení nařízení zodpovědní návštěvníci. Ti museli potvrzení předložit až v případě kontroly například hygieniků.

Zákaz vánočních trhů

Ilustrační foto (AdobeStock)

Podle prezidenta AHR Václava Stárka bylo možné na vánočních trzích dodržet režim podle požadavků hygieniků. Zkrácení provozní doby restaurací je podle něho dalším omezením, které bude mít dopad na tržby. Je třeba znovu začít řešit kompenzace a probrat, zda slíbená podpora je dostatečná, řekl dnes Stárek ČTK. Gastronomická sekce Hospodářské komory ČR je zase zklamaná, že se vláda nepoučila z minulosti a neřeší například shlukování lidí po 22:00. Ministry proto vyzvala, aby zajistili důsledné vymáhání platných nařízení, sdělil ČTK za Gastronomickou sekci Luboš Kastner.

Vláda od pátečních 18:00 zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Alespoň malá část turistů, která by do České republiky v následujících týdnech přijela, by podle Stárka mířila právě za adventními trhy. Propagace v zahraničí lákala právě na jejich konání, uvedl.

Restaurace, bary a kluby budou muset mít od pátku zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Stárek to sice nepovažuje za zásadní omezení, ale opět tím budou podle něj negativně poznamenány návštěvnost a tržby. Kastner dnes ČTK řekl, že restauratéři žádali vládu, aby ve 22:00 povolila provedení poslední objednávky a hosté museli podniky opustit do 23:00. Dřívější zkušenosti podle něj totiž ukázaly, že po 22:00 lidé chodí v hloučcích po ulicích a nevědí, co s časem. Pokud by ale odešli až hodinu před půlnocí, zamířili by rovnou domů.

AHR i Gastronomická sekce Hospodářské komory očekávají znovuotevření debaty o kompenzacích. Zatím vláda schválila fungování programů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a kompenzačního bonusu. Ministerstvo práce by mělo připravit obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, konkrétně příspěvku B. Od nové vlády zástupci podnikatelů očekávají ujištění, že náhrady stát podnikatelům vyplatí i v případě rozpočtového provizoria.

„Důrazně vyzýváme vládu, aby přijatá opatření skutečně vymáhala, neboť považujeme za nepřijatelné, že na opatření doplácí poctivě se chovající podnikatelé, zatímco černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají,“ dodala Gastronomická sekce Hospodářské komory ČR.

Společnost Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, upozornila, že vláda opatření znovu přijímá na poslední chvíli a gastronomické provozy nemají čas se na ně připravit. Například skladové zásoby obvykle neřeší ze dne na den. „Zrušením vánočních trhů, uzávěrou restaurací ve 22:00 a omezením kapacity na 100 osob restaurace a další zařízení prakticky přichází o tradiční vrchol roku, tzn. vánoční večírky, oslavy a další eventy. Pokud byl už na začátku listopadu propad návštěvnosti restaurací v porovnání s rokem 2019 více než 20 procent, v prosinci se můžeme spolehlivě dostat na víc než 50 procent,“ uvedla dnes pro ČTK za firmu Storyous Jana Kohoutová. Vláda by měla podle ní zavést testování i očkovaných lidí a zároveň pracovat na zvýšení proočkovanosti obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]