Austrálie kvůli požárům povolala do akce 3000 armádních záložníků

wikimedia

Lesní požár, ilustrační snímek | FOTO: wikimedia

Austrálie povolala asi 3000 členů svých armádních záloh, aby vládě pomohli vypořádat se s masivními požáry, které v zemi již několik týdnů devastují přírodu i obydlí. Oznámil to dnes australský premiér Scott Morrison, agentura AFP píše o bezprecedentní mobilizaci. Podle agentury AP dnes přibyly další dvě oběti požárů, zatímco hrozí další zhoršení situace v důsledku očekávaného vedra a silných větrů.

Morrison uvedl, že po nové zprávě o dvou mrtvých na ostrově Kangaroo Island už si aktuální australská sezona požárů vyžádala celkem 23 životů. „Čeká nás dalších extrémně náročných 24 hodin,“ dodal.

Předpověď počasí pro nejhůře zasažené státy Viktorie a Nový Jižní Wales na dnešek nevěstila nic dobrého, čekaly se teploty nad 40 stupňů Celsia a proměnlivý vítr, který by mohl způsobit rozšíření ohňů do hustěji obydlených míst. Premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová, v jejímž státě už shořelo přes 1300 domů, očekávala „další hrozný den“ a vyzvala obyvatele ohrožených míst, aby včas opustili své domovy.

Boj proti plamenům mají nyní podpořit i tisíce armádních rezervistů. „Toto rozhodnutí umožní mít více lidí v terénu, více letadel ve vzduchu, více lodí na moři,“ vysvětloval premiér Morrison mobilizaci záloh. Předseda vlády, který je v posledních týdnech kritizován za svou reakci na aktuální krizi, nyní podle AP oznámil odklad plánovaných cest do Indie a Japonska.

Ministryně obrany Marise Payneová naznačila, že australské vojenské zálohy dosud nikdy nebyly takovýmto způsobem a v takovémto měřítku povolány do akce. Rezervisté už nyní pomáhají s krizovými operacemi ve státě Queensland, ovšem v o mnoho menším počtu. Zároveň již bylo kvůli požárům nasazeno zhruba 2000 vojáků.

Části australské „buše“ jsou v plamenech už od září, přičemž za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Stát Viktorie kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner