Babiš: Česko bude přednostně trasovat britskou mutaci covidu

Facebook/Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Facebook/Andrej Babiš

Česko by se mělo při trasování případů covidu-19 soustředit přednostně na takzvanou britskou mutaci koronaviru. ČTK to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Země podle něj bude ale nadále trasovat všechny případy nákazy novým koronavirem.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý uvedl, že britská mutace koronaviru se potvrdila na vzorcích, které pocházely z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Babiš ČTK řekl, že britská mutace byla jedním z hlavních témat jeho úterního jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Hasiči Olomouc

„Já jí posílal velice podrobně, jak to u nás je,“ řekl premiér. Česko podle něj dál bude trasovat všechny případy nákazy, ale britská verze dostane prioritu. „Je to důležité a chceme to dělat přednostně. Pokud se tento vir šíří rychleji, tak je to důležité,“ uvedl.

Takzvanou britskou mutaci nového typu koronaviru zaznamenali v polovině prosince v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády řekl, že mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. To, co při epidemii nastane za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest, doplnil. Kvůli rychlejšímu šíření patrně mutace mezi variantami viru převládne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner