Babiš: ČR není riziková, Slovensko testuje až pětkrát méně

ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Česká republika není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) riziková země, jak uvádí Slovensko kvůli rychlému šíření koronaviru. Chápe ale prý pozici slovenského premiéra Igora Matoviče, který má křehkou koalici, řekl v pondělí Babiš novinářům v Lánech po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Slovenský ústřední krizový štáb v pondělí rozhodl, že ČR od pátku zařadí kvůli růstu počtu nakažených koronavirem na seznam rizikových zemí.

Babiš argumentoval tím, že Slovensko podle něj testuje až pětkrát méně. „Mně je to líto, protože epidemiologové rozhodli o nějakých číslech a samozřejmě my bychom mohli diskutovat o tom, kdo a jak testuje,“ prohlásil. „Pokud v neděli my jsme měli 6890 testů, tak Slovensko mělo 1425, pokud my jsme v pátek měli 18.329 testů, tak Slovensko 6191,“ dodal.

Podle českého státního webu Koronadata provedlo Česko v přepočtu na obyvatele od začátku epidemie zhruba o dvě pětiny více testů než Slovensko. Na každých 100.000 obyvatel Česko udělalo zhruba 10.000 testů, zatímco Slovensko přibližně 7000. Případů nemoci covid-19 bylo ale v České republice zaznamenáno v přepočtu na každých 100.000 obyvatel od začátku epidemie přes 340, což je zhruba třikrát víc než na Slovensku.

Opatření ze strany Slovenska se podle Babiše týká především turistů. Doufá tak, že se jím zásadně nenaruší ekonomické vztahy.

Pro cesty z ČR na Slovensko bude od pátku nutný buď negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 72 hodin, nebo nastoupení do pětidenní karantény a následné podstoupení testu na covid-19.

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény se nebude vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner