Babiš přijal v Kramářově vile slovenského premiéra Hegera

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odpoledne v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce. Tématem jednání premiérů budou koronavirová pandemie i spolupráce v ekonomice, obraně, energetice či v Evropské unii. Ještě předtím se Heger setkal na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Součástí premiérovy delegace by podle dřívějších informací měli být také šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok a ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Z české vlády se slavnostního přivítání zúčastnili vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

V 15:00 je v plánu tisková konference premiérů ve Strakově akademii, poté se Heger sejde s předsedy Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po jednání v Lánech uvedl, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi a nyní je ministrem financí. Krizi odstartoval nákup ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, její dovoz prosazoval navzdory nesouhlasu části koalice hlavně Matovič.

Ohledně vakcín opakovaně jednal bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko, který bude i součástí pondělní delegace vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) v Moskvě. Hamáček tam chce jednat o případných dodávkách vakcíny Sputnik V po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Setká se s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem, řekl Deníku N Danko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner