Babiš: Prymula bude mít na Úřadu vlády ČR nižší plat než náměstek

ČT/F24

Roman Prymula a koronavirus | FOTO: ČT/F24

Profesor Roman Prymula bude mít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví nižší plat než jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví. Na dotaz novinářů premiér odmítl kritiku opozice, že nově zřizovaný post je „trafika“. Babiš to dnes řekl na brífinku při návštěvě porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jako náměstek na ministerstvu chce Prymula skončit na konci května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v minulých dnech řekl, že si neumí jeho další setrvání ve funkci představit.

„Pan Prymula má už dávno nabídky ze soukromého sektoru. Je dobře, že zůstane ve státním sektoru. Nikomu nedávám trafiky, nejsem tradiční demokratické strana,“ řekl dnes Babiš novinářům. Také Vojtěch má však podle Babišových slov jeho plnou podporu, práci podle něj odvádí dobře.

Jisté dvojkolejnosti ve směřování zdravotnictví se Babiš neobává. „Pan Prymula a pan ministr budou spolupracovat, na to dohlédnu,“ dodal s tím, že Prymuly se bude ptát na různé názory. Nevadí mu ani, že Prymula nemá bezpečnostní prověrku. Podle premiéra není jasné, zda ji ještě získá, ale na Úřadu vlády ČR ji prý nepotřebuje.

Podle Vojtěcha bude na post náměstka pro zdravotní péči potřeba vypsat výběrové řízení podle služebního zákona. „Jistou představu o jeho obsazení mám, ale nechci to zatím říkat. Uvidíme, kdo se přihlásí do výběrového řízení,“ řekl ministr.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho však přesvědčil premiér Babiš po vypuknutí epidemie koronaviru. Jeho další setrvání ve funkci si však ministr Vojtěch již nedovede představit. Vadí mu jeho výroky do médií a že s ním tyto věci neřeší osobně. Spory jsou také kolem bezpečnostní prověrky, kterou museli získat všichni ministrovi náměstci. Prymulovi ji po více než roce Národní bezpečnostní úřad ještě nevydal.

Po vypuknutí epidemie koronaviru v Česku řídil Prymula krátkou dobu Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, řízení kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner