Babiš s Prymulou diskutuje o jeho možném působení na úřadu vlády

FB Úřad vlády ČR

Roman Prymula | FOTO: FB Úřad vlády ČR

Premiér Andrej Babiš (ANO) diskutuje s odcházejícím náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou o jeho možném angažmá na úřadu vlády. Nechce, aby Prymula opustil státní služby. Babiš to řekl svému serveru iDNES.cz. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) s Prymulou si „úplně nesedli“, řekl premiér. Prymula dříve naznačil, že má nabídky ze soukromého sektoru, připustil ale také možnost další práce pro vládu. Ministr Vojtěch si nedokáže představit Prymulovo setrvání na postu náměstka. Vadí mu jeho výroky a to, že s ním Prymula nejedná, řekl ČT.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil premiér Babiš po nástupu epidemie koronaviru. Vojtěch řekl České televizi (ČT), že si Prymulovo setrvání ve funkci nedokáže představit. Vadí mu jeho výroky v médiích a to, že s ním tyto věci neřeší osobně. Vojtěch nicméně bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude s ministerstvem spolupracovat v expertní pozici, řekl.

„Já s panem profesorem diskutuji o nějaké jeho další roli, v rámci jeho dalšího působení na úřadu vlády. Protože v tom zdravotnictví máme strašně moc projektů, které chci realizovat,“ řekl serveru Babiš. Mluví také o „velice dobré komunikaci“ s Prymulou. Jeho odchod z ministerstva je podle něj „rozhodnutí ministra“.

Prymula v úterý v televizi Nova potvrdil, že se na odchodu z funkce ke konci května domluvil s Babišem. Dosavadní rozhovory o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, řekl. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. „Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto,“ řekl Prymula na Nově.

Již dříve Prymula médiím řekl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. To ministr Vojtěch v úterý odmítl s tím, že bezpečnostní prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna. Pouze Prymula ji zatím nezískal.

Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie koronaviru v Česku řídil Ústřední krizový štáb. Od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, řízení kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených.

Na místo náměstka pro zdravotní péči by ministerstvo muselo vypsat výběrové řízení podle služebního zákona. Prymula dříve řekl, že má dvě podmínky, za jejichž splnění na ministerstvu setrvá, ale neřekl jaké.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner