Premiér Babiš: Středula je největším ohrožením české ekonomiky

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČTK)

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | FOTO: ČTK

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) největším ohrožením české ekonomiky. Je odtržen od reálného života firem a není skutečným reprezentantem zaměstnanců. Babiš to dnes řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Středula dnes poté na twitteru reagoval, že je mu líto, že když někdo s premiérem nesouhlasí, má ho potřebu očerňovat.

FORUM 24 (archiv)

Vláda podle Středuly dala přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů a nehledá možnosti, jak vážnou situaci ve fabrikách s koronavirovou nákazou řešit. Ve vládě mají být lidé, kteří mají odvahu a odpovědnost vůči svým lidem, uvedl v sobotu na dotaz ČTK. Kabinet podle něj dal zaměstnancům v průmyslu najevo, že jejich životy a zdraví nejsou tak důležité jako těch, kteří pracují ve službách.

Středula si také tento týden stěžoval na jednání s Babišem. „Chtěl jsem znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit. Musel jsem se jít projít ven,“ poznamenal ve středu na twitteru.

Středula podle Babiše dělá vše pro to, aby se zviditelňoval. Je jasným kandidátem na prezidenta a stará se jen o sebe, míní premiér.

„Je mi líto, že když někdo s vámi nesouhlasí, tak ho hned máte potřebu očerňovat. Ale to je váš problém. Můj problém je, že vláda upřednostnila průmysl před zdravím lidí. Odbory ví, že bez zdravých lidí ekonomika zdravá nebude,“ reagoval poté na twitteru odborový předák.

Zodpovědný člověk

Středuly se na sociální síti zastala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Znám Josefa Středulu jako velmi zodpovědného člověka, který je schopen posuzovat dobře celkovou situaci. Úvahy o tom, jak dobře reprezentuje, či nereprezentuje zaměstnance, přísluší právě zaměstnancům, nikoli panu premiérovi. Věčné urážky nám teď opravdu nepomohou,“ uvedla.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné. Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Babiš dnes řekl, že by podle návrhu, který v pondělí projedná vláda, by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat od pátku 5. března.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale též uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,“ poznamenala. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu uvedl, že předsednictvo sociálních demokratů pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]