Bavorsko upřednostní v očkování okresy hraničící s Českem

Ilustrační foto – hranice Německa (flickr.com)

Ilustrační foto – hranice Německa | FOTO: flickr.com

Bavorsko upřednostní v očkování proti covidu-19 nejvíce koronavirem postižené okresy, které hraničí s Českou republikou. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil bavorský zemský premiér Markus Söder. Bavorské regiony u hranic s Českem v posledních dnech žádaly více dávek vakcín, aby se jim podařilo šíření infekce zastavit. Bavorská příhraniční ohniska jsou stále častěji spojována s dramatickou epidemickou situací v Česku, které Německo považuje za oblast s výskytem nebezpečných koronavirových mutací.

Söder po schůzce vedení jeho bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) řekl, že pohraniční ohniskové regiony dostanou oproti běžným dodávkám navíc tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. Tím ale podle něj pomoc nekončí. „O ohniska pohraničí se budeme dále starat,“ dodal.

FORUM 24 (archiv)

Před zhruba týdnem Söder řekl, že Mnichov se nyní více zaměří na pohraniční oblasti, které dosud hlásí vysoká infekční čísla. Strategie se podle něj více soustředí na prevenci a testování. Jako příklad zmínil pojízdné laboratoře, které bude nabízet rychlotesty na náměstích nebo parkovištích u supermarketů.

Německo chce od března nabízet rychlotesty zdarma všem obyvatelům. O podrobnostech ještě bude kancléřka Angela Merkelová jednat s jednotlivými spolkovými zeměmi. Söder dnes ale řekl, že budou potřeba miliony testů denně, aby bylo možné rozbory provádět opravdu masivně. „Protože kdo je očkovaný nebo otestovaný, ten má automaticky více volnosti,“ řekl.

Nejpostiženější okresy v celém Německu jsou Tirschenreuth a Wunsiedel im Fichtelgebirge, které podle Institutu Roberta Kocha (RKI) hlásí 360, respektive 310 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Průměrná hodnota tohoto údaje v Bavorsku je přitom 58 případů, což je lehce pod celoněmeckým průměrem, který činí 61 případů. Česko podle portálu Corona-in-Zahlen.de vykazuje 608 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní.

Kvůli špatné epidemické situaci v Česku, kde se navíc šíří nakažlivější britská mutace, Německo zařadilo Českou republiku na seznam zemí s mutacemi. Od neděle 14. února proto Německo obnovilo na pomezí s Českem hraniční kontroly, do země policie pouští jen německé obyvatele, řidiče kamionů a vybrané pendlery, především zdravotníky, energetiky či pečovatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]