Během oslav konce roku zemřeli v Česku tři lidé

archiv

Vyvrcholení silvestrovských oslav 31. prosince v centru Prahy. Na snímku Václavské náměstí | FOTO: archiv

O silvestrovské noci a nad ránem zemřeli v Česku tři lidé. Jednou z nich je opilá žena, která na Táborsku spadla ze schodů. Druhým je právě muž, který zemřel zřejmě během požáru v Horní Plané. Třetí obětí je muž, kterého v pražských Dolních Počernicích asi srazil vlak.

Požárů proti předchozím letům výrazně přibylo, většinou ale byly menší. Způsobila je hlavně zábavní pyrotechnika. Zdravotničtí záchranáři ošetřovali opilé dospělé i děti, lidi po potyčkách a s úrazy v opilosti a zraněné zábavní pyrotechnikou. Několika lidem vážně zranila ruce, dítě v Praze zasáhla petarda do tváře. Policii lidé volali vedle dopravních nehod hlavně ke rvačkám.

„Žena po pádu ze schodů utrpěla poranění natolik závažná, že zemřela přímo na místě. Lékař mohl pouze konstatovat její smrt,“ uvedla k úmrtí na Táborsku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. Požár v Horní Plané na Českokrumlovsku podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů se silvestrovskými oslavami pravděpodobně nesouvisí, hasiči v domě našli tělo 69letého muže. Škoda přesáhne milion korun. Nález těla mrtvého muže v Dolních Počernicích po 06:00 zhruba na půlhodinu zastavil dopravu po hlavní trati z Prahy na Kolín.

Hasiči v Česku v první hodině nového roku registrovali 108 požárů, loni jich bylo 70 a v předchozích letech kolem padesáti. Mezi 20:00 na Silvestra a dnešní 06:00 bylo požárů 265, o rok dřív to bylo 176. Průměrně přitom hasiči vyjíždějí k 47 požárům za den. „Ve většině případů se jednalo o menší požáry odpadu, křovin, převážně tújí, zbytků pyrotechniky a krabic od pyrotechniky nebo popelnic a kontejnerů na odpad. Hořelo ale také na balkoně obytného domu, garáž, fasáda domu nebo pyrotechnika v uzamčeném voze. Za většinou požárů stála zábavní pyrotechnika,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Nejvíce požárů bylo v prvních šesti hodinách nového roku v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. V hlavním městě bylo tentokrát požárů způsobených zábavní pyrotechnikou 57, tedy o 13 víc než loni. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka to ale nepovažuje za nic výjimečného. „Během pěti let jsou ty silvestry podobné,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner