Belgie je rekordní dobu bez řádné vlády

Pixabay

Belgie Brusel Grand Place. Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay

Belgie překonala vlastní rekord v délce období, kdy je stát bez vlády vzešlé z řádných voleb. V zemi pověstné složitým politickým systémem i neshodami mezi vlámskými a frankofonními stranami vládl klasický většinový kabinet naposledy před více než 590 dny. Informovala o tom belgická média, podle nichž jde zároveň o rekord v novodobé evropské historii.

Belgii řídí dočasný kabinet od chvíle, kdy předloni v prosinci padla vláda liberálního Reformního hnutí (MR) tehdejšího premiéra Charlese Michela, který je v současnosti předsedou Evropské rady. Dosud nejdéle byla země bez vlády vzešlé z povolebních vyjednávání v letech 2010 až 2011, kdy nastoupila nová vláda premiéra Elia Di Rupa 589 dní po pádu kabinetu jeho předchůdce Yvese Letermea.

Belgii v současnosti vede menšinový kabinet premiérky Sophie Wilmésové.

Jedenáctimilionová země s třemi oficiálními jazyky podle politologů doplácí na složitost politického systému vyžadujícího shodu mnohdy nesourodých stran reprezentujících jak většinovou vlámskou populaci, tak menšinovou frankofonní část obyvatel. V současnosti vedou vyjednávání o vládě MR spolu s vlámskými křesťanskými demokraty (CD&V). Krále Philippa by měli šéfové těchto stran o výsledku informovat tuto sobotu. Podle belgických médií zatím rozhovory neslibují rychlý průlom.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner