Běloruská policie zatýkala při dalším protivládním protestu

Běloruská policie při dnešním protivládním protestu v Minsku zatkla nejméně deset lidí, informovala agentura Interfax. O den dříve bylo podle běloruského ministerstva vnitra zadrženo 150 osob. Úřady uvedly, že 116 z nich zůstane ve vazbě až do soudního projednání možného porušení zákona, píše dnes běloruský server Tut.by.

V běloruských městech se odehrává již padesátý den protirežimních demonstrací. Dnešní akce se konají pod heslem Národní inaugurace skutečného prezidenta – opravdovou hlavou státu je podle odpůrců samozvaného prezidenta Alexandra Lukašenka opoziční kandidátka v srpnových volbách Svjatlana Cichanouská.

Motto dnešních demonstrací je reakcí na Lukašenkovo nedávné uvedení do úřadu. Prezidentskou přísahu složil dlouholetý běloruský vůdce potají a bez obvyklých ceremoniálů 23. září, přestože mnozí Bělorusové označují výsledek srpnových voleb za zfalšovaný a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Za skutečnou vítězku voleb běloruská opozice považuje právě Cichanouskou.

Mezi sobotními zadrženými jsou převážně ženy, které se účastnily ženské protestní akce. Podle médií účastnice protestů násilně odváděli a nutili nastupovat do mikrobusů příslušníci bezpečnostních oddílů bez jakéhokoli označení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner