Bezpříznakové děti mohou přenášet malárii zpět na komáry

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Nová studie naznačila, že asymptomatické děti infikované malárií mohou působit jako superpřenašeči, kteří nakazí celá hejna komárů. Podle vědců se jedná o znepokojivé zjištění. Hrozí totiž, že v místech, kde se nyní podařilo dostat nemoc pod kontrolu, se v případě ústupu od přísných preventivních opatření malárie opět rozšíří. Práce byla zveřejněna na stránkách Live Science

Výzkum, který byl představený na letošním výročním zasedání Americké společnosti pro tropicku medicínu a hygienu (ASTMH), uskutečnili vědci v Ugandě.

Experti  během něj po dobu dvou let sledovali 531 dětí a dospělých z 80 domácností. Celkem v daném časovém úseku zaznamenali 148 pozitivních testů na malárii – 38 příznakových a 110 asymptomatických. Jejich krví pak krmili komáry.

Výsledky ukázaly, že lidé s příznaky stáli pouze za méně než procentem infikovaných komárů. Největší šiřitelé nemoci přitom byly asymptomatické děti ve věku od pěti do 15 let.

 

Některé z nich přitom vědci označili za takzvané superpřenašeče – to znamená, že nakazily mnohem větší počet komárů než jejich vrstevníci. Celkem čtyři takové děti stály za více než 60 procenty infikovaných komárů. Dvě z nich byly ve školním věku, zbylým superpřenašečům byly tři a čtyři roky.

Samy tyto děti přitom nikdy příznaky nemoci nevykazovaly a nadále vedly běžný život. „Nějakým způsobem se všemi těmito parazity fungovaly,“ poznamenala hlavní autorka studie  Chiara Andolinová z nizozemské Radboud University.

(ct24.ceskatelevize.cz.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner