Blatný: Britská mutace potvrzena minimálně v sedmi krajích

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Britská varianta koronaviru byla podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) sekvenací, tedy podrobnou genetickou analýzou viru, potvrzena minimálně v sedmi krajích. Zatím jde o jednotky potvrzených případů, uvedl na dnešní tiskové konferenci. Apeloval na všechny, aby spolupracovali při trasování kontaktů.

Po čtvrtečním jednání vlády Blatný uvedl, že podezření na britskou mutaci bylo v Česku zaznamenáno u 355 případů, 13 z nich potvrdila sekvenace. Odborníci posléze dělali analýzu asi další stovky vzorků. Státní zdravotní ústav ve čtvrtek evidoval výskyt mutace v šesti krajích.

Blatný dnes také zopakoval, že už nyní hygienici případy, u kterých je podezření na britskou mutaci, trasují přednostně. Údaje o podezřeních jsou také zaneseny v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN). Do sekvenací se zapojují i další laboratoře mimo Národní referenční laboratoř.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že Česko podle ní zvládá trasování velice dobře. Problém však je s malým počtem nahlášených a vytrasovaných kontaktů na jednoho nakaženého. Průměr za posledních 30 dní podle Rážové činil 0,79 nahlášeného rizikového kontaktu. Je podle ní otázkou, zda všichni lidé uvádějí všechny své kontakty.

Odborníci se na základě zkušeností z okolních zemí domnívají, že v současné době může být asi desetina všech případů s novou mutací. Kvůli rychlejšímu šíření podle některých vědců převládne už v polovině února, optimisticky v březnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner