Blatný: Imobilním seniorům by s očkováním mohli pomoci praktici

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Imobilním seniorům by mohli praktičtí lékaři buď pomoci dostat se do očkovacího místa, nebo je očkovat proti covidu-19 u nich doma. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O možnostech podle něj jedná koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta s předsedou Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou.

„Jedna z možností, která je teď diskutována do detailu, je zejména pomoc praktických lékařů, kteří znají nejlépe své registrované seniory. Jsou v principu dvě možnosti: buď pomoci dostat seniora k očkovacímu místu, tam kde je to možné a kde se nejedná o extrémní vzdálenost a kde to může být zajištěno, nebo naopak návštěva v domově toho seniora,“ uvedl Blatný.

Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému. Vedle zdravotníků, zejména těch pečujících o pacienty s covidem-19, mají senioři při vakcinaci přednost, protože je koronavirus ohrožuje výrazně silněji než mladší generace.

Termín pro očkování proti koronaviru v ČR má z on-line systému víc než 55.500 lidí nad 80 let. Od pátku se jich v systému zaregistrovalo 170.000. Údaje v pondělí večer ČTK sdělil vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441.000. Proti koronaviru bylo v Česku do sobotního odpoledne očkováno podle premiéra Andreje Babiše (ANO) 105.167 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner