Blatný: Nová tabulka opatření by měla být hotová dnes

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Konečná verze aktualizované tabulky opatření navázané na protiepidemický systém PES by měla být hotová během dneška. V pátek ji chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit vládě na mimořádném zasedání, řekl novinářům ve Sněmovně. Další zpřísnění systému není na stole, patří tam ale doporučení typu nošení respirátorů FFP2 v hromadné dopravě a ideálně v obchodech, uvedl Blatný.

Spoluautor výpočtu rizikového skóre PES Jan Kulveit z Oxfordské univerzity v úterý uvedl, že by se kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru měla opatření v pátém stupni upravit, aby epidemii víc brzdila. Připravit by se měl i šestý stupeň, míní.

archiv

„Nastavení dalšího zpřísnění protiepidemického systému teď není na stole,“ řekl Blatný. Patří do něj ale doporučení o nošení respirátorů FFP2 v dopravě, ideálně i v obchodech. Hovořil o tom dnes i premiér Andrej Babiš (ANO), který ale zvažuje, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v daných prostorách povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory. O povinnosti se ale podle Blatného zatím nemluvilo. Z medicínského hlediska je opodstatněné doporučit používání respirátorů zejména v nejrizikovějších situacích, kam řadí například jízdu hromadnou dopravou, uvedl.

„Neplánujeme teď ale další zpřísnění ve smyslu zákazu stýkání uvnitř rodiny, jako to mají některé země, nebo třeba toho, že by se zakazovalo občanům chodit déle než x kilometrů kolem svého domova. Nic takového nyní není na stole,“ dodal Blatný.

Ministr v pondělí uvedl, že nová mutace je nakažlivější až o 40 procent. Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře uvedla, že vědecká shoda je na deseti až 70 procentech. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Protože se mutace rychleji šíří, tak postupně mezi variantami viru převládne. V současnosti se podle Blatného mutace na českém území komunitně nešíří.

Nová tabulka opatření protiepidemického systému by měla obsahovat možnost u některých akcí zvýšit počet diváků při předložení negativního testu na koronavirus. Netýká se to ale podle Blatného pátého, nejrizikovějšího stupně, jehož opatřeními se nyní Česko řídí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner