Bolivijci volí prezidenta a parlament, favority jsou socialisté

Flickr.com

Bývalý bolivijský prezident Evo Morales | FOTO: Flickr.com

V Bolívii se dnes konají prezidentské a parlamentní volby, jež by mohly vrátit k moci socialisty bývalého prezidenta Eva Moralese. Morales, který pod tlakem loňských demonstrací rezignoval a uprchl do zahraničí, ovšem sám nekandiduje. Existují obavy, že hlasování vyvolá novou vlnu násilností.

Volby se původně měly konat v květnu, byly ale několikrát odloženy kvůli pandemii nemoci covid-19. Favoritem je ministr hospodářství bývalé Moralesovy vlády Luis Arce, který kandiduje za Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS). Arce ale zřejmě nedostane dostatek hlasů, aby zvítězil hned v prvním kole.

Jeho největším soupeřem je centrista Carlos Mesa, který působil v prezidentské funkci v letech 2003-2005 a kterého vyslala do volebního klání aliance Občanské společenství (CC). Třetí skončí nejspíš advokát Luis Fernando Camacho, výrazná postava loňských protestů proti Moralesovi.

Hlasování bylo uspořádáno proto, že opozice a po ní i Organizace amerických států (OAS) označila za zmanipulované výsledky loňských podzimních voleb. V nich podle ústřední volební komise znovu vyhrál tehdejší prezident Morales, což vyvolalo protesty, které si vyžádaly přes 30 obětí. Morales, který byl u moci 14 let, nakonec odstoupil a žije nyní v exilu v Argentině.

Pro vítězství v prvním kole nynějších voleb by musel některý z kandidátů získat přes polovinu hlasů, nebo alespoň 40 procent s nejméně desetiprocentním náskokem před druhým v pořadí. Případné druhé kolo je plánováno na 29. listopadu.

Vítězství socialistů by mohlo otevřít cestu pro návrat exprezidenta Moralese z exilu do vlasti, kde čelí obvinění ze vzpoury a terorismu. Bývalý první indiánský prezident Bolívie prohlašuje, že byl k rezignaci donucen pučem zorganizovaným pravicí.

Bolivijská volební komise na poslední chvíli oznámila, že po uzavření volebních místností v 17:00 místního času (23:00 SELČ) nezveřejní předběžné výsledky, což dále zvýšilo obavy z nových povolebních násilností. Morales vyjádření volební komise označil za „silně znepokojující“. Arce tento týden místním médiím řekl, že jediný způsob, jak jeho rival může vyhrát, je zmanipulování výsledků. Sčítání hlasů podle komise může trvat až pět dní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner