Branou pro hackerské útoky na americké úřady prý mohla být ruská firma z Česka

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) prověřuje, zda hackeři, kteří napadali sítě amerických úřadů a firem, nepronikli také do softwaru ruské firmy JetBrains sídlící v České republice. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Podle webu listu The New York Times (NYT) ruští hackeři mohli použít software JetBrains jako prostředek k proniknutí do sítí amerických technologických společností i vlády. Bezpečnostní experti podle NYT varují, že útoky, které trvaly měsíce, mohly být největším narušením amerických sítí v historii.

JetBrains se označuje za firmu poskytující vývojářské nástroje usnadňující a zefektivňující práci profesionálních vývojářů, která má po dvou dekádách existence zastoupení v pěti zemích světa, mimo jiné v USA a Rusku. Jejích služeb prý využívají vývojáři 300 000 firem.

Jednou z nich je i společnost SolarWinds z Austinu v Texasu, jejíž software pro správu sítě sehrál podle NYT ústřední roli při pronikání hackerů do sítí americké vlády a soukromých firem. Vyšetřovatelé se zaměřují na produkt JetBrains s názvem TeamCity, který umožňuje vývojářům testovat a vyměňovat softwarový kód před jeho vydáním, uvádí NYT.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]