Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson

archiv

Britský premiér Boris Johnson | FOTO: archiv

Británie souhlasí s odkladem svého odchodu z Evropské unie na 31. leden 2020. V dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to podle agentury Reuters potvrdil britský premiér Boris Johnson, kterého k dojednání nového odkladu donutil britský parlament. Předseda vlády přitom nový odsun brexitového data označil za „nechtěné prodloužení britského členství v EU, které poškozuje naši demokracii“. Vyzval zároveň státy EU, aby jakékoli další zdržení brexitu vyloučily.

Státy EU schválily tříměsíční pružný odklad brexitu

Členské státy Evropské unie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu ze společenství do konce ledna 2020. Uvedl to na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. Pokud Británie schválí výstupní dohodu před uplynutím nové lhůty, může opustit unii dříve. Dosavadní termín brexitu byl tento čtvrtek. Odklad schválili velvyslanci 27 zemí EU na dnešní ani ne půlhodinové schůzce v Bruselu.

„Rozhodnutí by mělo být formálně potvrzeno písemnou procedurou,“ napsal Tusk s odkazem na písemný souhlas lídrů jednotlivých států, kteří musejí odklad stvrdit. Očekává se, že tak učiní nejdříve v úterý.

Britský premiér Boris Johnson se podle svého mluvčího nejprve musí seznámit s podrobnostmi odkladu, který nebyl jeho přáním. Posunutí britského odchodu si zákonem vymohl britský parlament, neboť Johnson chtěl opustit evropský blok tento čtvrtek ať už s dohodou, nebo bez ní.

Proti odkladu dosud vystupovala Francie, která od Británie požadovala závazné sdělení pádného důvodu prodloužení britského členství v unii. Po víkendovém telefonátu prezidenta Emmanuela Macrona s britským premiérem Borisem Johnsonem však Paříž přestala záměr ostatních zemí blokovat.

Podle informací ČTK přijatý text jako motivy odkladu zmiňuje poskytnutí času potřebného pro britskou ratifikaci brexitové dohody stejně jako pro případné vypsání předčasných voleb v Británii.

O Johnsonově návrhu, aby se takové volby konaly 12. prosince, má dnes hlasovat britská Dolní sněmovna. Opoziční labouristé, jejichž hlasy Johnson pro dosažení potřebné dvoutřetinové většiny potřebuje, přitom svůj souhlas podmiňovali právě poskytnutím brexitového odkladu ze strany EU. Podle britských médií však není jisté, zda nejednotná strana Jeremyho Corbyna nebude požadovat ještě záruku, že Johnson nevyvede zemi z EU před termínem voleb.

Opoziční liberální demokraté a skotští nacionalisté chtějí předložit vlastní návrh na vypsání předčasných voleb, i oni však požadovali od EU záruku vyloučení neřízeného odchodu Británie. Podle jednoho z diplomatů byla právě jejich podpora pro předčasné volby zásadním motivem změny francouzského postoje.

Unijní země dnes prodloužení termínu brexitu podmínily tím, že Británie bude „v době trvání odkladu jednat konstruktivně a zodpovědně“ a bude plnit všechny závazky členského státu. Přijatý text výslovně zmiňuje povinnost jmenovat nového evropského komisaře, s čímž dosud Londýn nepočítal. Evropská komise by se měla přitom ujmout funkcí začátkem prosince.

Schválený text rovněž uvádí, že „odklad vylučuje jakékoli nové otevírání dohody o (britském) odchodu“, a zároveň upozorňuje, že Británie si své rozhodnutí opustit EU může kdykoli během odkladu rozmyslet.

Vyjednavači obou stran dospěli k brexitové dohodě předminulý týden po vleklých jednáních, jejichž předmětem byly především spory o budoucí podobě irské hranice a celních vztahů. Britský parlament však dohodu zatím neratifikoval, protože nejprve chce přijmout příslušný prováděcí zákon. K jeho posouzení ovšem poslanci požadují více času, než jim původně vláda navrhovala. Pokud se brexitovou dohodu podaří v britském a následně v Evropském parlamentu (EP) schválit před vypršením odkladu, tedy před 31. lednem, odejde Británie z EU první den následujícího měsíce. Jako nové termíny brexitu tedy vedle konce ledna přichází v úvahu 1. prosinec či Nový rok.

Předseda EP David Sassoli ocenil dnešní rozhodnutí členských států, které podle něj dává Londýnu dost času jasně ukázat, co vlastně chce. „EP bude mezitím dále analyzovat výstupní dohodu,“ uvedl Sassoli.

Brexitový koordinátor EP Guy Verhofstadt označil těsné odvrácení hrozícího neřízeného odchodu Británie za úlevu a dodal, že brexitová nejistota trvá příliš dlouho. Tříměsíční odklad podle něho „musí ukázat další cestu“.

Média: Labouristé mají instrukci zdržet se hlasování o volbách

Poslanci hlavní britské opoziční strany dostali instrukci, aby se dnes večer zdrželi hlasování, až se bude dolní komora britského parlamentu vyjadřovat k vládnímu plánu vyvolat předvánoční předčasné volby. Podle britských médií se na tom lídři Labouristické strany dohodli na odpolední schůzi stínového kabinetu. Bez výrazné podpory z labouristických řad nemá návrh šanci na schválení, neboť vyžaduje podporu dvou třetin Dolní sněmovny.

Vláda premiéra Borise Johnsona se pokouší rozpustit parlament už potřetí za poslední dva měsíce. Opozice v září tuto snahu zablokovala s tím, že pro vypsání voleb musí být odvrácena hrozba brexitu bez dohody. Labouristé tento požadavek opakovali i na konci minulého týdne, když vláda ohlásila nový pokus o rozpuštění parlamentu. Schválení britské žádosti o tříměsíční odklad odchodu z Evropské unie, které dnes oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk, ale podle všeho není pro hlavní opoziční uskupení dostačující.

Labouristické špičky jsou kvůli svému nejasnému postoji pod rostoucím tlakem, neboť stranický lídr Jeremy Corbyn po nových volbách pravidelně volal už od těch posledních na jaře 2017. Aktuálně ale labouristé v některých průzkumech veřejného mínění ztrácejí na vládní konzervativce i 15 procent.

Johnson obnovil snahu o vyvolání voleb poté, co minulý týden zákonodárci zablokovali extrémně rychlý harmonogram přijetí prováděcího zákona k dosud neschválené dohodě o brexitu. Navrhuje, aby šli voliči k urnám 12. prosince, přičemž avizoval, že by před rozpuštěním parlamentu umožnil opět projednávat zmíněný zákon potřebný pro ratifikaci „rozvodové“ dohody.

Ačkoli dnes vláda s největší pravděpodobností nezíská potřebnou podporu dvou třetin poslanců, předvánoční volby jsou stále ve hře. Podmínku dvoutřetinové podpory totiž lze obejít schválením stručného zákona o načasování voleb, k čemuž stačí prostá většina. Takovýto návrh by ovšem na rozdíl od toho dnešního musel projít všemi fázemi legislativního procesu a mohl by být pozměněn k nelibosti kabinetu.

Pravděpodobnost uskutečnění tohoto záložního plánu o víkendu zvýšila změna v postoji dvou opozičních stran: Skotské národní strany (SNP) a liberálních demokratů. Tuto cestu by nyní za určitých podmínek podpořily. Podle britských médií by vláda mohla příslušný zákon předložit už v úterý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner